Hlavní navigace

Kolektivní smlouva, noc, sobota

• (neregistrovaný) 94.113.170.---

17. 11. 2011 16:05

Prosím je pravda, že když si zaměstnavatel s odbory domluví, že např. při mimořádných činnostech bude příplatek za noční práci 0 % a příplatek za sobotu či neděli také 0 % je to dobře????!!!! Že se při inventurach nedostane nic?

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 11. 2011 16:33

pája

Re: kolektivní smlouva, noc, sobota
      může v kolektivní smlouvě sjednat jinou min. výši příplatku, tedy i nižší, ale za 0, to snad ne. Co by to taky bylo za odbory, kdyby na něco takového vůbec chtěli přistoupit?

• 17. 11. 2011 18:57

karolin (neregistrovaný) 94.113.170.---

jedná se o jednu činnost, za kterou jsou zaměstnanci odměněni paušální částkou 500 Kč na místo příplatku. Ovšem dokonce i některé úřady nám nyní krom 500 kč doměřili příplatek za přesčas, že těch 500 mají jako navíc. Chci do té klauzule dát, že jsou stanoveny paušály za noc 0 Kč, sobota 0 Kč a přesčas normálně 25 % s tím, že namísto něj bude poskytnuta odměna 500 Kč. Je to takto nastaveno. Jinak máme příplatky za přesčas i sobotu mnohme vyšší, jen pro tuto jedinou nahodilou činnost bychom toto potřebovali ošetřit.

• 17. 11. 2011 20:47

atreus

Takže vy se ptáte z pozice zaměstnavatele?
      A proč pro tuto činnost (inventury?) to chcete mít nějak extra?

• 18. 11. 2011 7:07

karolin (neregistrovaný) 195.39.65.---

aby byli trošku rovnocenní prodavačky na příplatek 500 za 10 hodin práce nikdy nedosáhnou. Dělají vlastně ten den všichni stejnou práci, tak chceme stejnou odměnu, není to nic víc. Pjřijde mi to spravedlivější a je to takto nastaveno

• 18. 11. 2011 7:08

kdybychom to zrušili tak několik prodavaček ani na příplatek nedosáhne jelikož mají nižší úvazek. Chceme za tuto práci je odměnit tímto způsobem. J

• 18. 11. 2011 9:46

JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

To je samozřejmě velmi rozumný důvod, ale budete to muset řešit v souladu ze ZP. A prodavačkám můžete dát mimořádnou odměnu - myslím, že jim bude celkem vzato jedno, jak se obdržené peníze budou jmenovat.

• 18. 11. 2011 11:59

myslíte, že toto není v souladu se ZP? Z jakého titulu? Máme paušál namísto příplatku, který je má pokrýt, dáváme to jako mimořádnou odměnu, když to budu titulovat jako příplatek za přesčas, noc, odpoledne či sobotu, tak je to v pořádku.
      Potřebuji to snížit celkově, prodavačky dosáhnou max 300 příplatku se vším, některé ani to ne, kvůli nižšího úvazku. Některé by dostaly např jen 50 Kč. Dám jím všem 500, ale potřebuji to ošetřit pro 5 zam-ců od nás, aby mi vyšší nepřesáhli, když se já zúčastním tak mám třeba nárok 550. Zaměstnavatel nám dává možnost si přivydělat, dohodáři by pro něj byli levnější a také jsou. Chci stanovit že pro inventuru jsou příplatky 25 přesčas, odpolední směna nic, za noc 5 %, sobota 5% a všichni jsou snad spokojeni. Dostanou 500 a svou hodinovou mzdu.

nevím jestli mi rozumíte, opravdu to chci pro zaměstnance dobře, pokud toto nevymyslím s tou 500 Kč tak mi to ředitel zruší úplně, máme za přesčas 35 % ale na to mi kvůli úvazku dosáhne jen každá druhá a prodavačky dostanou jen to na co mají ze zákona nárok a to bude pro ně velmi málo a nechci to dopustit. Je ochoten dát 500 i když zaplatí víc než by dle ZP musel, ale nebude všem platit 500 a ještě několik např 700. Buď všichni 500 nebo zákoník práce.

• 18. 11. 2011 12:01

pája

nejlepší bude, když ZP zahodíte a stanovíte si vlastní pravidla odměňování, proč byste se řídili zákonem, že ano?

• 18. 11. 2011 12:14

tak mi prosím poraďte v jakém směru tímto porušuji Zákoník práce? Právě proto zde píši, abych to udělala správně a ráda si nechám poradit. V Čem jsem tímto zákoník práce porušila? Co není v pořádku? A co by jste mi poradil. Jsem ráda za každý názor

• 18. 11. 2011 12:39

pája

jednoduché- příplatky dle ZP jsou nárokové, pokud chcete někoho ocenit, dejte mu odměnu-premii, zvláštní příplatek, co jí vím- a nevymýšlejte nesmysly.

• 18. 11. 2011 13:06

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Zákoník práce byste porušila u těch, kteří nemají kratší úvazek, pokud by místo přesčasového příplatku (případně místo nočních a víkendových příplatků) dostávali odměnu. Přesněji řečeno - odměnu dostat můžou nebo nemusí, ale ty příplatky dostat musí v každém případě.
      U těch s kratšími úvazky byste porušovala zákon, kdyby nedostávali sobotní a víkendové příplatky. Ty dostat musí, i když mají kratší úvazek. Přesčasový příplatek by jim ze zákona náležel jen kdyby přesčasy překročily plný úvazek.
      Takže když si máte vybrat mezi možností buď všem odměnu a příplatky nikomu nebo všem podle zákoníku, ale bez odměn, musíte volit zákoník. A třeba se Vám pak podaří těm s kratšími úvazky dát navíc odměnu, pokud budou dělat víc.
      Jen ještě malý dotaz - ty kratší úvazky mají ty prodavačky domluvené? Nepletete si to se zkrácenými úvazky, kdy je úvazek nižší ze zákona (např. dvousměnný nebo třísměnný provoz)?

• 18. 11. 2011 13:45

ne máme normálně 40 hodin/týden, paní mají úvazek 6, 7 nebo 8 hodinový, ale nebudu do toho zasahovat, nechám zaměstnancům zákonné příplatky 25 % přesčas, dále 10 % sobota, těm s nižším úvazkem dám 65 Kč příplatek za 10 hodin práce v sobotu. Chtěla jsem radu, jak to vymyslet, aby to šlo, stanovit příplatky přesčas 25 %, sobota 5% a noc 5% dát prostě paušální příplatek 500, jestli to bude výhodnější....ne stále dokola poslouchat že to nejde, nějak by to určitě šlo. Ale už to nebudu řešit, zaměstnavatel ušetří a mě to může být vlastně jedno, ještě, když chci někomu přilepšit, opravdu pochybuji, že bude generální ředitel se zabývat od ledna do června 200 x 500 Kč zda je přiznat či nikoli. Ale všem moc děkuji za názory a připomínky.

• 18. 11. 2011 13:54

JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

Povinnost příplatků je stanovena zákonem - což se nám sice nemusí líbit, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Můžete napočítat příplatky, tak jak píšete, a rozdíl mezi takto vypočtenými částkami a 500 Kč dorovnat formou mimořádné odměny.

Pokud pan generální ředitel není úplný trouba, měl by si naopak vážit toho, že má ve firmě člověka, který mu pohlídá zákonnost firemních postupů a eliminuje tak možné postihy ze strany kontrolních orgánů.

• 18. 11. 2011 14:04

Marta 2 (neregistrovaný) 193.86.111.---

>>
      >>ne máme normálně 40 hodin/týden, paní mají úvazek 6,
      >>7
      >>nebo 8 hodinový, ale nebudu do toho zasahovat, nechám
      >>zaměstnancům zákonné příplatky 25 % přesčas, dále 10
      >>%
      >>sobota, těm s nižším úvazkem dám 65 Kč příplatek za
      >>10
      >>hodin práce v sobotu. Chtěla jsem radu, jak to
      >>vymyslet, aby to šlo, stanovit příplatky přesčas 25 %,
      >>sobota
      >>5% a noc 5% dát prostě paušální příplatek 500, jestli
      >>to bude výhodnější....ne stále dokola poslouchat že
      >>to
      >>nejde, nějak by to určitě šlo. Ale už to nebudu
      >>řešit,
      >>zaměstnavatel ušetří a mě to může být vlastně jedno,
      >>ještě, když chci někomu přilepšit, opravdu pochybuji,
      >>že bude generální ředitel se zabývat od ledna do
      >>června
      >>200 x 500 Kč zda je přiznat či nikoli. Ale všem moc
      >>děkuji za názory a připomínky.
      >
      >Povinnost příplatků je stanovena zákonem - což se nám
      >sice nemusí líbit, ale to je tak všechno, co s tím
      >můžeme dělat.
      >
      >Můžete napočítat příplatky, tak jak píšete, a rozdíl
      >mezi takto vypočtenými částkami a 500 Kč dorovnat
      >formou mimořádné odměny.
      >
      >Pokud pan generální ředitel není úplný trouba, měl by
      >si naopak vážit toho, že má ve firmě člověka, který mu
      >pohlídá zákonnost firemních postupů a eliminuje tak
      >možné postihy ze strany kontrolních orgánů.
      >

Neměli by ještě dostat příplatek za práci v noci?
      >
      >
      >

• 18. 11. 2011 14:05

Re: tak to taky nepůjde
      Píšete, že těm s nižším úvazkem dáte příplatek 65 Kč za 10 h práce v sobotu. Musím Vás upozornit, že KAŽDÉMU (tzn. s plným úvazkem i s kratším úvazkem) náleží ze zákona příplatek nejméně 10% z hodinového průměru za každou hodinu nebo část hodiny práce v sobotu nebo neděli. Dále KAŽDÉMU náleží za každou hodinu nebo část hodiny práce mezi 22 h a 6 h noční příplatek ve výši nejméně 10% z hodinového průměru. A dále za každou hodinu nebo část hodiny přesčasu náleží přesčasový příplatek nejméně 25% z hodinového průměru, pokud si místo tohoto přesčasového příplatku nevyberou náhradní volno. (Za přesčas se ale berou, jak víte, až ty hodiny nad plný úvazek).
      Je tedy o 3 různé příplatky:
      1) 10 % za práci v sobotu a neděli - náleží každému
      2) 10 % noční - náleží každému
      3) 25 % přesčasový - náleží každému za hodiny, které přesahují plný, pokud si místo toho nevybere náhradní volno
      Opravdu to jinak nejde, pokud nechcete mít v případě kontroly ze strany úřadu problém. Nikdo Vám nic jiného nemůže poradit, protože to prostě nejde, zákonné příplatky nemůžete nahradit paušálem, odměnou. Kdyby přišla kontrola, tak by vám nařídila ty příplatky doplatit. Odměny by byly prostě navíc.

• 18. 11. 2011 14:17

65 Kč za 10 hodin práce = jsem myslela příplatek pouze za sobotu u paní s nižším úvazkem, inventury od 8-18(22) práce v noci nebývá, příplatku za přesčas atd. jsem si vědoma. Budu to vypočítávat normálně s příplatky a dorovnat odměnami jako rozdíl, vše vypracuji a budu to dávat ke schváleni řediteli k nahlédnutí a k podpisu, tak bude spokojenost na obou stranách.
      Děkuji všem za pomoc, opravdu moc

• 18. 11. 2011 14:38

Ale já pořád nerozumím jak to myslíte, když píšete, že dáte 65 Kč za 10 h práce pouze za sobotu u paní s nižším úvazkem.
      Když tato paní s nižším úvazkem odpracuje v sobotu 10 h, tak jí za tuto sobotu musíte zaplatit toto:
      10 h x její hodinovou mzdu nebo část měsíční mzdy (tj. mzda za práci) PLUS 10 h x 10% z jejího hodinového průměru (toto je ten příplatek za práci v sobotu). Toto musí mít ve mzdě.
      A pokud těch 10 h bude mít odpracováno, ale v měsíci nepřekročí plný úvazek a tudíž jí nebude náležet přesčasový příplatek a Vy jí ho budete chtít nějak kompenzovat, pak jí můžete navíc k tomu zákonnému sobotnímu příplatku dát odměnu, jejíž výše záleží na Vás.

• 18. 11. 2011 15:17

pája

tazatelka je nenapravitelná, cokoliv jí vysvětlovat je podle mne už jen ztrátou času

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).