Hlavní navigace

Zrušení životka a penzijka

  • (neregistrovaný) 79.98.159.---

    18. 11. 2011 13:20

    Prosím o radu,z finančních důvodů jsem zrušila všechny pojistky a nechala si vyplatit odbytné.Teď mě známá tvrdí že musím vše dodanit za všechny roky(např. od roku 1994)?má pravdu?Dík.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 11. 2011 13:42

      PetraZach

      Re: zrušení životka a penzijka
      Ano, má.
      Musíte dodanit v rámci §10 ZDP částky, o které jste si snižovala daňový základ formou nezdanitelných částek. Stačí ale jen 3 roky zpětně. To je doba, během které na Vás může přijít daňová kontrola. Takže dodaňte až částky, které jste uplatnila v přiznání nebo ročním zúčtování za roky 2007, 2008, 2009, 2010.
      Ale samozřejmě záleží na Vás, jaké roky chcete dodanit :-)

    • 18. 11. 2011 14:03

      Klára. (neregistrovaný) 90.182.46.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Můžete mi prosím říct, kolik procent z naspořené částky u penzijního poj. vám skutečně vyplatili. Myslím tím, kolik tak asi procent si nechá penzijní fond na poplatky. Bohužel mě čeká asi totéž co vás. Moc děkuji

    • 18. 11. 2011 14:21

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      V případě výplaty formou odbytného dostanete všechny naspořené peníze, ale bez :
      - státní podpory
      - výnosy příslušející státní podpoře

      Zhodnocení náležící tomuto roku dostanete dodatečně po roční závěrce fondu.

      Příspěvky zaměstnavatele budou zdaněny srážkovou daní 15%, výnosy (zhodnocení) také.

      V případě, že smlouva o PP trvala méně než 5 let, je fond oprávněn si účtovat (a tedy srazit) poplatek 800 Kč.

    • 18. 11. 2011 14:23

      Klára. (neregistrovaný) 90.182.46.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Mockrát děkuji za vyčerpávající odpověď.

    • 18. 11. 2011 14:11

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Tak to si myslím, že nemáte úplnou pravdu.

      ZDP v par. 15,odst.5 hovoří o povinnosti dodanit, ale neříká nic o tom, že pouze 3 roky zpětně.
      Daňová povinnost nastává v tom zdaňovacím období, ve kterém došlo ke zrušení pojistek.

      Tzn., že pravdu má vaše známá.

      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx

    • 18. 11. 2011 14:22

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Mám jinou otázku - prosím Vás, nevíte, jestli je možné místo výplaty odbytného převést u kapitálového životního všechno na jinou osobu (tzn. že by někdo jiný pokračoval v pojištění, aniž by se snížila jeho hodnota)? Konkrétně je jedná o Životní pojišťovnu ING..

    • 18. 11. 2011 14:27

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Pod pojmém "převést" myslíte převést povinnost platit nebo převést na jinou pojištěnou osobu ?

    • 18. 11. 2011 15:02

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      >>>>>Prosím o radu,z finančních důvodů jsem zrušila
      >>>>>všechny
      >>>>>pojistky a nechala si vyplatit odbytné.Teď mě známá
      >>>>>tvrdí že musím vše dodanit za všechny roky(např. od
      >>>>>roku
      >>>>>1994)?má pravdu?Dík.
      >>>>
      >>>>
      >>>>Ano, má.
      >>>>Musíte dodanit v rámci §10 ZDP částky, o které jste
      >>>>si
      >>>>snižovala daňový základ formou nezdanitelných částek.
      >>>>Stačí ale jen 3 roky zpětně. To je doba, během které
      >>>>na Vás může přijít daňová kontrola. Takže dodaňte až
      >>>>částky, které jste uplatnila v přiznání nebo ročním
      >>>>zúčtování za roky 2007, 2008, 2009, 2010.
      >>>>Ale samozřejmě záleží na Vás, jaké roky chcete
      >>>>dodanit
      >>>>:-)
      >>>
      >>>
      >>>Tak to si myslím, že nemáte úplnou pravdu.
      >>>
      >>>ZDP v par. 15,odst.5 hovoří o povinnosti dodanit, ale
      >>>neříká nic o tom, že pouze 3 roky zpětně.
      >>>Daňová povinnost nastává v tom zdaňovacím období, ve
      >>>kterém došlo ke zrušení pojistek.
      >>>
      >>>Tzn., že pravdu
      >>>má
      >>>vaše
      >>>známá.
      >>>
      >>>http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast1.aspx
      >>
      >>Mám jinou otázku - prosím Vás, nevíte, jestli je
      >>možné
      >>místo výplaty odbytného převést u kapitálového
      >>životního všechno na jinou osobu (tzn. že by někdo
      >>jiný
      >>pokračoval v pojištění, aniž by se snížila jeho
      >>hodnota)?
      >>Konkrétně je jedná o Životní pojišťovnu ING..
      >
      >
      >Pod pojmém "převést" myslíte převést povinnost platit
      >nebo převést na jinou pojištěnou osobu ?

      Převést na jinou pojištěnou osobu. Prostě že by ten, kdo si nyní platí toto pojištění a má tam naspořeno, toto všechno převedl třeba na syna, který by pokračoval v placení, byl by pojištěn a naspořená částka by mu zůstala. (nyní je tam naspořeno cca 250 tis, odbytné by činilo cca 150 tis).
      >
      >
      >
      >

    • 18. 11. 2011 15:50

      JirkaZ (neregistrovaný) 195.22.34.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Kapitálové životní pojištění má 2 složky : spořící (rezervotvornou)
      a pojištění rizik - tj. pojištění na dožití, pojištění nescvhopnosti platit pojistné v případě invalidity, poj. pro případ úmrtí apod.

      Ona riziková složka je ryze individuální, tzn. že nějaký hladký převod by nejspíš nebyl možný. Rizikost Vašeho syna je určitě nižší než Vaše. Na výši rizikové složky má vliv i věk pojištěného a tedy doba placení.
      Další potíží je, že technická úroková míra byla v době uzavření smlouvy asi vyšší než je v současnosti.

      Z těchto důvodů o možnosti převodu docela pochybuji.

      Zeptejte se na zelené lince ING nebo jejich pojištovacího poradce. A jako účetní si jistě dáte pozor na to, aby případná změna nebyla provedena formou odbytného s nutností dodanit případné úspory na dani v minulých letech.

      Pro případ, kdy nechcete dále platit ale peníze z pojistky nepotřebujete, je tu ještě jedna možnost - převést pojistku do tzv. splaceného stavu - pojistka dál trvá, riziková složka se "platí" ze spořící složky a nadále nic neplatíte.

      Vzhledem k tomu, že KŽP není vhodný nástroj pro "spoření" (pro syna určitě ne) a v mnoha případech ani pro krytí životních rizik, byl by převod do splaceného stavu asi nejrozumnějším řešením.

      Ale jenom Vy znáte svoji finanční situaci a možná rizika nutná k případnému pojištění, takže s konečným rozhodnutím Vám nikdo nepomůže.

    • 18. 11. 2011 16:55

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Naštěstí se nejedná o mě (honem zaťukat), ale o známého. Má dluh a oprávněně se bojí, že pokud by v budoucnu došlo na exekuci, exekutor by mu ŽP zablokoval a po doběhnutí doby zkasíroval. Proto se rozhoduje, co dělat - zda ŽP ukončit, nechat si vyplatit odbytné (+ nutnost dodanění) nebo již zmíněné převedení, pokud by to šlo, aby se netratila část těch naspořených peněz.

    • 18. 11. 2011 22:07

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.88.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Karo, také si nemyslím, že je možné převést pojistku na syna.
      Technicky určitě jen tak, že pojistka bude v podstatě fyzicky zrušena, a kapitálová hodnota ve formě odbytného bude převedena na smlouvu syna.
      Protože dojde k porušení podmínek ( pojistník i pojištěný budou jiná osoba) bude nutné dodanit již uplatněné odpočty.

      Jirka má pravdu kapitálové životní pojištění se nehodí ke spoření, obecně spořit v životním pojištění je "drahé".

    • 18. 11. 2011 18:40

      Zdena R (neregistrovaný) 78.102.138.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      Životko: měla byste dodanit za všechny roky, ve kterých jste snižovala základ daně.
      Penzijko: dodanit odpočty uplatněné od roku 2006 (přechodná ustanovení k zák. č. 545/2005 Sb.).

    • 18. 11. 2011 17:01

      1234a (neregistrovaný) 90.177.128.---

      Re: zrušení životka a penzijka
      zkuste se zamyslet, než dáte "fundovanou" radu. ta kontrola přijde teď (byli by blbí, kdyby viděli že najednou se neuplatňuje a nedošli by, on ji to ten jejich systém dost hlídá:-) a kontrolovat budou rok, kdy se dodanit mělo, ne kdy bylo uplatněno. takže za všechny roky samozřejmě. jinak to bude dost tučné:-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).