Hlavní navigace

Výpočet čisté mzdy na DPP

• (neregistrovaný) 213.151.77.---

18. 11. 2011 20:06

Dobrý den mám smlouvu ,,dohoda o provedení práce"
    hrubého 4680Kč
    momentálně jeste na rodičovské dovolené samoživitelka
    3 deti
    podepisovala jsem prohlášení (ruzový papir) kde jsem uvadela i deti ale nejsem si jistá zda vubec z timto výdelkem mohu uplatnovat slevu na danich na deti kdyz by to slo do minusu vlastne tak to bohužel nechápu.

nejak se nemohu dopočítat kolik bude tedy cinnit cistá mzda pomuzete nekdo??? dekuji moc monika

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 11. 2011 21:07

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Re: výpočet čisté mzdy na DPP
      Každý může uplatnit slevu na poplatníka, která je letos 1970 Kč. Tzn. že se z daňového základu vypočítá 15% daň a z ní se odečte sleva na poplatníka, ale jen do nuly. Např. vyjde daň 1500 Kč, po odečtení slevy na poplatníka vyjde daň 0 a ta sleva tím pádem nebude uplatněna celá.
      U zvýhodnění na děti je to ale jinak, tam se může jít pod nulu - a to se nazývá daňovým bonusem. Nejprve se tedy z vypočítané daně odečte sleva na poplatníka a když ještě nějaká daň zbývá, odečte se sleva na děti. Pokud to nestačí a daň už je nula, tak to, co chybí, se nazývá bonusem a je to přičteno k čisté mzdě. Daňový bonus na děti v měsíci ale náleží, jen pokud je hrubý výdělek aspoň 4000 Kč, což je Váš případ. V ročním úhrnu pak bonus náleží jen pokud je celoroční hrubý výdělek aspoň 48000 Kč.
      Takže Vy máte 4680 Kč hrubého. Je to dohoda o prov. práce, takže se z ní neodvádí pojištění. Daňový základ se proto nezvyšuje o odvody zaměstnavatele, protože žádné nejsou. Daňový základ je tedy 4680 Kč. Pro výpočet zálohové daně se daňový základ zaokrouhluje na stovku nahoru, tj. 4700. Z toho 15% daň = 705 Kč. Po odečtení slevy na poplatníka je daň 0 Kč. A protože na slevu na děti nic nezbývá, je bude Vám celá částka, tj. 3 x 967 = 2901 vyplacena jako bonus.
      Čistá odměna = 4680 - 0 (daň) + 2901 (bonus na 3 děti) = 7581

• 18. 11. 2011 21:11

Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

Re: výpočet čisté mzdy na DPP
      Dala jsem to do kalkulačky a vyšlo 7581. Bonus dělá 2901 a máte na něj nárok při mzdě 4000 a více.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).