Hlavní navigace

Úprava odpočtu daně §78 - poradí někdo?

  • (neregistrovaný) 80.251.251.---

    22. 11. 2011 13:00

    Prosím o Vaše názory k řešení následující záležitosti.
    V letech 2004 - 2007 jsme postavili výrobní halu, která byla do majetku zařazena v 2/2008.
    Budova byla postavena na pozemku jiné společnosti (spřízněná osoba), které dosud platíme nájemné.
    Přemýšlíme o možnostech prodeje této budovy společnosti vlastnící pozemek.
    Pokud se týká prodeje tak splňujeme podmínku zák. o DPH §56 o osobozeném převodu nemovitosti po uplynutí 3 let od kolaudace, ale vzhledem ke změně účelu použití majetku (převod nemovitosti) si myslím, že jsme povinni provést úpravu odpočtu.
    Je to tak?

    Díky za odpověď.
    M.M.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 11. 2011 13:11

      jb (neregistrovaný) 193.165.167.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      Ano, je to tak. Pokud to jen trochu jde, tak bych s prodejem počkala

    • 22. 11. 2011 14:30

      M.M. (neregistrovaný) 80.251.251.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      Díky za odpověď.
      Chtěla jsem si svoji teorii ještě ověřit,protože jsem narazila také na názor, že úpravu odpočtu plátce se provádí v případě, že přijaté zdanitelné plnění použije jinak než odpovídá uplatněnému odpočtu např.majetek u kterého byl uplatněn plný nárok bude využívat pro činnosti osvobozené od daně. To by v našem případě nenastalo, ale v §78 odst.8 zák. o DPH je jasně napsáno, že za změnu účelu použití se považuje také převod nemovitosti a to si myslím v našem případě platí.
      Způsob výpočtu je mě jasný. Přece mám ještě dotaz.
      Jedná se o vyčíslení daně na vstupu při pořízení majetku. Chápu správně, že bych vycházela z pořizovací ceny cca.30 mil x 20% DPH.
      I když byla hala pořízena v letech 2004-2007, kdy platila také sazby 19% DPH.

      Díky

    • 22. 11. 2011 23:06

      pegy (neregistrovaný) 94.113.164.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      Vycházíte z jednotlivých dokladů za roky 2004-2007,2008, takže dph dohledat. Může se vám tam objevit i neplátce nebo poplatky.
      Dohledala jsem doklady za jednotlivá leta dala do excelu.
      sloupce - ZD, Daň uplatněnou, osvobozeno, neplátce za každý rok zvlášť.
      §78a) a)částky daně na vstupu u příslušného majetku a

    • 23. 11. 2011 8:49

      M.M. (neregistrovaný) 80.251.251.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      jenže §78a a) platí od 1.4.2011 v novele zák. DPH. Já bych měla postupovat podle znění §78 do 31.3.2011. V §78 odst.5 je napsáno, že se při výpočtu úpravy odpočtu vychází z daně na vstupu při pořízení majetku.... Tak nevím.

    • 23. 11. 2011 17:28

      pegy (neregistrovaný) 78.102.36.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      ano daň na vstupu, kterou jste si uplatnila v předchozích nletech
      jednoduchý příklad:

      Dan uplatněná v plné výší v předchzích letech:200 000
      Dle vzorce (§ 78 odst. 5 ZDPH) je povinen provést úpravu odpočtu daně: 200 000 Kč x (0 - 1) x 2 / 5 = - 80000Kč. Číslo 2 znamená počet let zbývajících do konce období pro úpravu odpočtu včetně roku, kdy je úprava provedena. Částku 80000 Kč se záporným znaménkem plátce uvede v posledním zdaňovacím období roku 2010 na řádku 60.

    • 23. 11. 2011 20:14

      pegy (neregistrovaný) 78.102.36.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      >>>>>>Prosím o Vaše názory k řešení následující
      >>>>>>záležitosti.
      >>>>>>V letech 2004 - 2007 jsme postavili výrobní halu,
      >>>>>>která byla do majetku zařazena v 2/2008.
      >>>>>>Budova byla postavena na pozemku jiné společnosti
      >>>>>>(spřízněná osoba), které dosud platíme nájemné.
      >>>>>>Přemýšlíme o možnostech prodeje této budovy
      >>>>>>společnosti vlastnící pozemek.
      >>>>>>Pokud se týká prodeje tak splňujeme podmínku zák. o
      >>>>>>DPH §56 o osobozeném převodu nemovitosti po uplynutí
      >>>>>>3
      >>>>>>let od kolaudace, ale vzhledem ke změně účelu použití
      >>>>>>majetku (převod nemovitosti) si myslím, že jsme
      >>>>>>povinni
      >>>>>>provést úpravu odpočtu.
      >>>>>>Je to tak?
      >>>>>>
      >>>>>>Díky za odpověď.
      >>>>>>M.M.
      >>>>>Ano, je to tak. Pokud to jen trochu jde, tak bych s
      >>>>>prodejem počkala
      >>>>
      >>>Vycházíte z jednotlivých dokladů za roky
      >>>2004-2007,2008, takže dph dohledat. Může se vám tam
      >>>objevit i
      >>>neplátce nebo poplatky.
      >>>Dohledala jsem doklady za jednotlivá leta dala do
      >>>excelu.
      >>>sloupce - ZD, Daň uplatněnou, osvobozeno, neplátce za
      >>>každý rok zvlášť.
      >>>§78a) a)částky daně na vstupu u příslušného majetku
      >>>a
      >>
      >>jenže §78a a) platí od 1.4.2011 v novele zák. DPH. Já
      >>bych měla postupovat podle znění §78 do 31.3.2011. V
      >>§78 odst.5 je napsáno, že se při výpočtu úpravy
      >>odpočtu
      >>vychází z daně na vstupu při pořízení majetku.... Tak
      >>nevím.
      >ano daň na vstupu, kterou jste si uplatnila v
      >předchozích nletech
      >jednoduchý příklad:
      >
      >Dan uplatněná v plné výší v předchzích letech:200 000
      >Dle vzorce (§ 78 odst. 5 ZDPH) je povinen provést
      >úpravu odpočtu daně: 200 000 Kč x (0 - 1) x 2 / 5 = -
      >80000Kč. Číslo 2 znamená počet let zbývajících do konce
      >období pro úpravu odpočtu včetně roku, kdy je úprava
      >provedena. Částku 80000 Kč se záporným znaménkem plátce
      >uvede v posledním zdaňovacím období roku 2011 na řádku
      >60.

    • 24. 11. 2011 10:30

      M.M. (neregistrovaný) 80.251.251.---

      Re: Úprava odpočtu daně §78 - poradí něk
      Díky moc, za odpovědi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).