Hlavní navigace

Prosím o pomoc mzdovky - §338

  • (neregistrovaný) 90.179.181.---

    24. 11. 2011 10:49

    Dobrý den, prosila bych o konzultaci, je možné podle § 338 ZP provést přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů mezi dvěma s.r.o. k 31.12.2011? Ptám se proto, že v textu je " je-li zaměstnavatelem fyzická osoba". Nebo se tento § použije pouze při změně fyzické osoby na s.r.o. např..
    Řeší něco takového obchodní zákoník? Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 24. 11. 2011 15:23

      jo (neregistrovaný) 194.228.7.---

      Re: Prosím o pomoc mzdovky - §338
      Vy se mi líbíte, je vidět, co mzdová všechno řeší - přijde mi, že tohle ale není dotaz pro mzdovky, jak jste napsala, ale pro právníka ... , nenakládáte si trochu víc ..?

    • 24. 11. 2011 16:07

      Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

      Re: Prosím o pomoc mzdovky - §338
      Děláte si srandu? Toto běžně řeší mzdové účetní, které dělají i personalistiku. Ano, podle § 338, 339 a dalších se řídíme, i když jedna právnická osoba přebírá zaměstnance od druhé právnické osoby. Přečtěte si celý ten název na těmi §.

    • 25. 11. 2011 8:39

      emili (neregistrovaný) 90.179.181.---

      Re: Prosím o pomoc mzdovky - §338
      Děkuji za odpověď, můžete mi ještě poradit po praktické stránce?
      Pracovní smlouva bude pokračovat, takže zápočtový list nebudu vystavovat, pouze potvrzení o zdaň. příjmech pro vyúčtování daně. Novému zaměstnavateli musím předat kopie veškeré dokumentace, nebo jenom smlouvu,platový výměr a mzdový list. Na soc. a zdrav. odhlásím, ale nebudu vystavovat ELDP. Na FÚ oznámím změnu zaměstnavatele. Je ještě něco, co mi uniklo. Děkuji

    • 25. 11. 2011 10:32

      Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

      Re: Prosím o pomoc mzdovky - §338
      Dosavadní zaměstnavatel musí předem jejich převod se zaměstnanci projednat, tzn. že jim o tom řekne, ale jejich souhlas není potřeba. Oni o tom nerozhodují, jestli budou převedeni nebo ne (toto platí teď, mám dojem, že příští rok budou moci skončit, když nebudou chtít být u jiného zaměstnavatele, ale bez odstupného). Nový zaměstnavatel je přebírá s jejich platnými pracovními smlouvami, tzn. jsou stále zaměstnaní jako dosud, akorát jejich zaměstnavatelem bude někdo jiný. Poměry se neukončují, nevydávají se potvrzení o zdan.příjmech ani zápočťáky ani se neuzavírají ELDP. Převede se veškeré mzdové účto s jejich výdělky, hodinové průměry jim zůstávají apod. Nový zaměstnavatel by měl tedy dostat jak mzdové účto, tak i veškerou personalistiku (tzn. originály). Platí to, co mají v pracovních smlouvách, dokud s nimi nový zaměstnavatel nesepíše nějaký dodatek, platí to, co mají ve mzdových výměrech, dokud nový nevydá nové výměry. Prostě jakoby stále byli u původního. Jen po převedení jim napíšete oznámení s údaji o novém zaměstnavateli a dáte to každému zaměstnanci podepsat, jako že s tím byl seznámen.
      Na sociálce se nedělají odhlášky, oni si je převedou, ale musíte napsat na OSSZ dopis o tom převodu, uveďte také IĆO a VS a pokud se bude převádět na jinou sociálku, bude stanovené datum kontroly a teprve pak si agendu sociálky mezi sebou převedou. Dřív se dělaly ty odhlášky u původního zaměstnavatele, nejlepší bude, když se domluvíte přímo se sociálkou. U zdravotních pojišťoven se dělalo odhlášení a přihlášení.

    • 25. 11. 2011 10:44

      emili (neregistrovaný) 90.179.181.---

      Re: Prosím o pomoc mzdovky - §338
      >Dosavadní zaměstnavatel musí předem jejich převod se
      >zaměstnanci projednat, tzn. že jim o tom řekne, ale
      >jejich souhlas není potřeba. Oni o tom nerozhodují,
      >jestli budou převedeni nebo ne (toto platí teď, mám dojem,
      >že příští rok budou moci skončit, když nebudou chtít
      >být u jiného zaměstnavatele, ale bez odstupného). Nový
      >zaměstnavatel je přebírá s jejich platnými pracovními
      >smlouvami, tzn. jsou stále zaměstnaní jako dosud,
      >akorát jejich zaměstnavatelem bude někdo jiný. Poměry se
      >neukončují, nevydávají se potvrzení o zdan.příjmech ani
      >zápočťáky ani se neuzavírají ELDP. Převede se veškeré
      >mzdové účto s jejich výdělky, hodinové průměry jim
      >zůstávají apod. Nový zaměstnavatel by měl tedy dostat jak
      >mzdové účto, tak i veškerou personalistiku (tzn.
      >originály). Platí to, co mají v pracovních smlouvách, dokud
      >s nimi nový zaměstnavatel nesepíše nějaký dodatek,
      >platí to, co mají ve mzdových výměrech, dokud nový nevydá
      >nové výměry. Prostě jakoby stále byli u původního. Jen
      >po převedení jim napíšete oznámení s údaji o novém
      >zaměstnavateli a dáte to každému zaměstnanci podepsat,
      >jako že s tím byl seznámen.
      >Na sociálce se nedělají odhlášky, oni si je převedou,
      >ale musíte napsat na OSSZ dopis o tom převodu, uveďte
      >také IĆO a VS a pokud se bude převádět na jinou
      >sociálku, bude stanovené datum kontroly a teprve pak si
      >agendu sociálky mezi sebou převedou. Dřív se dělaly ty
      >odhlášky u původního zaměstnavatele, nejlepší bude, když
      >se domluvíte přímo se sociálkou. U zdravotních
      >pojišťoven se dělalo odhlášení a přihlášení. Děkuji za ochotu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).