Hlavní navigace

Jaká sazba DPH?

  • (neregistrovaný) 90.180.109.---

    28. 11. 2011 9:43

    Naše firma provádí opravu střechy dílny. Je dílna chápána jako příslušenství rodinného domu a uplatní se snížená sazba daně?
    Tato dílna slouží k podnikatelské činnosti.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 28. 11. 2011 15:21

      Annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: Jaká sazba DPH?
      Jsou-li splněny podmínky § 48 odst. 2 a je-li dílna příslušenstvím RD, pak bude sazba 10 %.
      Něco k příslušenství domu vám zkopíruji:
      Příslušenství bytu je definováno ustanovením §121 odst. 2. Obč. z. tak, že „Příslušenstvím bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem užívány“. Dle ustálené soudní praxe lze za místnost považovat každý prostor nacházející se v budově, který je uzavřen ze všech stran obvodovými stěnami, podlahou a stropem a je uzamykatelný. Pro prostor pak zjevně platí obdobná pravidla s tím, že musí být definovatelný plochou a objemem, tedy opět musí být obvodově uzavřen, není však zjevně nezbytné, aby byl uzavřen pevnými obvodovými stěnami a byl uzamykatelný. Dle názoru NS vyjádřeného v odůvodnění rozsudku sp.zn.: 20 Cdo 1782/2001 jsou vedlejšími místnostmi místnosti v bytě, které nelze považovat za obytné, avšak jsou určeny k tomu, aby byly užívány spolu s bytem (např. neobytné kuchyně, neobytné haly a komory, koupelny záchody a spíže, šatny, stavebně oddělené kuchyňské či koupelnové kouty, předsíně atd.). Vedlejší prostory jsou prostory, které leží mimo byt, avšak jsou určeny k tomu, aby byly s bytem užívány (např. sklep, dřevník, kolna apod.). Pro vedlejší místnost i vedlejší prostor pak platí, že má-li být příslušenstvím bytu, musí k tomu být také určen. Z uvedeného tedy vyplývá, že vedlejší místnosti a prostory mohou být příslušenstvím bytu jen jsou-li k tomu určeny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).