Hlavní navigace

PP a VP v Daňové evidenci

  • (neregistrovaný)

    5. 1. 2012 11:01

    Dobrý den, chci se zeptat:

    1. zda je nutné vypisovat VP (výdajový pokladní doklad) a PP (příjmový . . .)

    Při prodeji v hotovosti vypisuji paragon, kopii si nechávám a eviduji a při platbě za zboží v hotovosti dostávám od přepravce potvrzení o zaplacení, které po té připojím k faktuře přijaté a eviduji. Vedu jen deník příjmů a výdajů, zatím mi to tak stačilo. Nemám moc transakcí.

    Pokud by bylo nutné vypisovat i doklady VP a PP musela bych vést také pokladní knihu?

    2. V evidenci nedopočítávám zůstatky. Nevadí to, že ne :)

    3. A ještě jeden příklad: klient si objedná zboží v mém eshopu. Balík se ale vrátí zpět. Faktury vystavuji až v den kdy mi byla částka připsána na účet, abych je v tomto případě nemusela řešit. Je to tak v pořádku, nebo si to moc ulehčuji a kontrola by mi udělala  . . . ty! ty! ty! Vlastně pak tu objednávku nemám nikde zapsanou, tak mi to vrtá hlavou. Případně jak to správně zapsat?

    Moc moc děkuji za čas, který mi věnujete :)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 1. 2012 11:15

      Rop

      1. nutné to není ... správné by to ovšem bylo (ale neznám nikoho kdo to dělá)

      2. Na konci roku je potřeba zůstatek mít

      3. Správně by faktura měla být vystavena v okamžiku předání prvnímu dopravci, pokud smlouvou nemáte ustanoveno nějaký jiný kamžik přechodu vlastnického práva. Jste plátce DPH?

    • 5. 1. 2012 12:02

      marie Z. (neregistrovaný)

      Jsem neplátce DPH, to jsem mohla napsat . . .

      k 2. na konci roku samozřejmě vypočítám rozdíl mezi příjmy a výdaji skrze přiznání
      K 3. zboží posílám na soukromé adresy. Takže správně bych měla vystavit fakturu s odesláním zboží (fa nedávám do balíku, posílám elektronicky), do evidence zapsat náklady na poštovné a doběrečné a po vrácení balíku zpět zaeviduji potvrzení na vrácené doběrečné poštou a co s nezaplacenou fakturou? To mi přijde zbytečně složité . . . Co oželet výdaje na poštovné, neevidovat a objednávku prostě zrušit . . .

    • 5. 1. 2012 13:53

      Rop

      3. Já vím, že vám to přijde zbytečné ... ale dle práva by to tak mělo být.

      Tj. faktura buď v balíku nebo elektronicky s datem odeslání.

      A fakturu jako zaplacenou ve chvíli, kdy si vyzvednu peníze za dobírku nebo kdy mi přijdou na poštu.

      A nebo nepřecházet mezi daňovou evidencí, paušálem a účetnictvím a už vůbec neumírat nebo nekončit podnikání ... tam by všechno hned bylo vidět, že se to děje jinak.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).