Hlavní navigace

Zaměstnání pro "nemocného" pracovníka

  • (neregistrovaný) 80.188.62.---

    30. 11. 2011 10:19

    Dobrý den, prosím o radu: jsme malá stavební firma, jednomu našemu zaměstnanci končí podpůrčí doba 6.12.2011. Na invalidní důchod to ale nevypadá, ale že by mohl kvůli zdravotnímu stavu do práce, také ne. Dostane potvrzení od lékaře, že práci vykonávat nemůže. Co to pro nás, zaměstnavatele, znamená? Práci pro něj vhodnou nemáme, o nemoc z povolání se nejedná. Neschopenku bude mít k 6.12. ukončenou a co dál? Děkuji moc za názory.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 11. 2011 10:27

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Zaměstnání pro "nemocného" pracovník
      Zaměstnanec je povinen 7.12. nastoupit do práce, protože mu bude nemocenská ukončena. Pokud by nastoupit nechtěl, je na něm, aby požádal o ukončení pracovního poměru dohodou. Jinak, pokud nastoupí vy ho ihned odešlete na mimořádnou prohlídku k vašemu lékaři závodní preventivní péče a ten musí vydat posudek, zda práci může vykonávat nebo ne. Pokud nebude moci, dáte mu výpověď dle § 52 písm. e) s 2 měs. výpovědní dobou , bez odstupného. Pozor ale na to, abyste ho ve výpovědní době nenechali dělat tuto práci, protože potom by dal výpověď on vám a ještě byste platili odstupné.

    • 30. 11. 2011 10:41

      olik (neregistrovaný) 80.188.62.---

      Re: Zaměstnání pro "nemocného" pracovník
      >>>Dobrý den, prosím o radu: jsme malá stavební firma,
      >>>jednomu našemu zaměstnanci končí podpůrčí doba
      >>>6.12.2011. Na invalidní důchod to ale nevypadá, ale
      >>>že
      >>>by mohl
      >>>kvůli zdravotnímu stavu do práce, také ne. Dostane
      >>>potvrzení od lékaře, že práci vykonávat nemůže. Co to
      >>>pro
      >>>nás, zaměstnavatele, znamená? Práci pro něj vhodnou
      >>>nemáme, o nemoc z povolání se nejedná. Neschopenku
      >>>bude
      >>>mít k 6.12. ukončenou a co dál? Děkuji moc za názory.
      >>
      >>Zaměstnanec je povinen 7.12. nastoupit do práce,
      >>protože mu bude nemocenská ukončena. Pokud by
      >>nastoupit
      >>nechtěl, je na něm, aby požádal o ukončení pracovního
      >>poměru dohodou. Jinak, pokud nastoupí vy ho ihned
      >>odešlete na mimořádnou prohlídku k vašemu lékaři
      >>závodní
      >>preventivní péče a ten musí vydat posudek, zda práci
      >>může
      >>vykonávat nebo ne. Pokud nebude moci, dáte mu výpověď
      >>dle § 52 písm. e) s 2 měs. výpovědní dobou , bez
      >>odstupného. Pozor ale na to, abyste ho ve výpovědní
      >>době
      >>nenechali dělat tuto práci, protože potom by dal
      >>výpověď
      >>on vám a ještě byste platili odstupné.
      >
      >Mnohokrát děkuji, O a ještě jednu věc: pokud mu dáme tu výpověď dle § 52, písm e, co u nás bude ty dva měsíce dělat, když vhodnou práci nemáme?

    • 30. 11. 2011 11:07

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Zaměstnání pro "nemocného" pracovník
      Bohužel budete ho muset nechat doma a platit průměrem. Stávající práci ho nesmíte nechat dělat a jinou vhodnou nemáte. Protože v zákoníku je, že pokud ho do 15 dnů nepřevedete na jinou práci (pokud ji máte) tak může tu výpověď dát on vám a pak byste platili i to odstupné. Takže tomu předejít, nenechat ho stávající práci dělat a platit jako překážku na straně zaměstnavatele.

    • 30. 11. 2011 11:14

      olik (neregistrovaný) 80.188.62.---

      Re: Zaměstnání pro "nemocného" pracovník
      Joj, no to je tedy situace. A teb průměr bude zřejmě z pravděpodobného výdělku, když zaměstnanec již přes rok nepracuje?

    • 30. 11. 2011 11:35

      Elda (neregistrovaný) 194.116.224.---

      Re: Zaměstnání pro "nemocného" pracovník
      Ano, pravděpodobný.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).