Hlavní navigace

Výpověď §?

  • (neregistrovaný) 90.176.139.---

    13. 12. 2011 13:46

    Prosím o radu, zaměstnanec zneužíval výrobní stroje v pracovní době pro své soukromé účely. Toto dosvědčí jiní zaměstnanci, dále dostal jedno písemné upozornění na neoprávněné zneužívání strojů a jiné porušení-celekm 5bodů na jednom upozornění. Lze mu dát výpověď dle §55? i když je na výzvě 52 písm.g?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 13. 12. 2011 15:41

      pája

      Re: výpověď §?
      § 55 je okamžité zrušení PP a to , co píšete asi nebude na tento paragraf stačit,ledaře by Vám způsobil nějakou vyšší škodu, ale to neuvádíte, tak spíše výpově´d dle § 52 g)

    • 13. 12. 2011 17:02

      ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: výpověď §?
      Používáním strojů vám sice působí škodu, ale u okamžitého zrušení prac.pom. záleží na intenzitě porušení prac. povinností. Např. kdyby vám způsobil škodu krádeží (jakékoli hodnoty), potom je okamžité zrušení prac. poměru průchozí.

      Z vyjádření NS (21 Cdo 59/2005):
      (Předchozí odvolací soud) "důvodně akcentoval, že hodnocení intenzity porušení pracovní kázně spočívající v „nedovolené manipulaci s majetkem zaměstnavatele (ve smyslu jeho odcizení) je nutno považovat za zvlášť hrubé porušení pracovní kázně, ať již se jedná o majetek jakékoli hodnoty“, že „žalobkyně nejenže nechránila majetek zaměstnavatele, ale aktivně napomáhala jeho odcizení“, a že se tohoto jednání dopustila ve svém pracovním volnu v objektu žalované."

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).