Hlavní navigace

Příjmy společníků v.o.s. a komplementářů k.s.

  • (neregistrovaný) 83.240.80.---

    5. 1. 2012 22:09

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně společníků v.o.s. a komplementářů k.s.:

    1) Z obchodního zákoníku jasně nevyplývá, zda jsou výše uvedené osoby statutárním orgánem, nebo členem statutárního orgánu, jak tomu tedy je? (naštěstí již od 1.1.2012 odpadla starost s tímto výkladem vzhledem k ustanovení § 25, odst. 1, písm. d ZDP)

    2) Příjmy, které tyto osoby získávají z titulu výkonu činnosti statutárního orgánu (podobně jako jednatelé v s.r.o., nebo komanditisté v k.s.), daní podle § 6, odst. 1, písm. c ZDP? Pokud by totiž tyto osoby byly přímo statutárním orgánem, nešlo by je zařadit pod toto ustanovení ("odměny ČLENŮ statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob."). Z logiky věci by tam patřit měli, avšak podle "mého" pochopení těchto ustanovení je tam zařadit nemohu, stejně tak i z pohledu zdravotního a nemocenského/důchodového pojištění je tato odměna více než pochybná (až mě napadá, zda vůbec lze v těchto společnost těmto osobám odměnu vyplácet - avšak zákaz opět žádný zákon neřeší a dle §66, odst. 3 ObchZ to možné je).

    Jak tedy správně postupovat?
    Předem děkuji za odpověď
    V.I.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 1. 2012 20:36

      bez přezdívky

      Dobrý den,

      statutárním orgánem jsou ve v.o.s. všichni společníci (každý ze společníků) a v k.s. všichni komplemetáři. Ani v jednom případě nejde o kolektivní statutární orgán. To je základní varianta, dále se mohou odchylně od této základní zákonné úpravy dohodnout, že např. statutárním orgánem v.o.s. bude pouze jeden ze společníků atd.

      Výkon funkce statutárního orgánu není možný v rámci závislé činnosti (ve smyslu pracovního práva), typické je uzavření mandátní smlouvy dle obchodního zákoníku.

      Z hlediska zákona o daních z příjmů jsou ovšem odměny za výkon funkce statutárního orgánu považovány za příjmy ze "závislé činnosti" ve smyslu § 6 ZDPř. Odměna za výkon funkce společníka v.o.s. i komplementáře patří mezi příjmy zdaňované dle § 6 odst. 1 písm. c) ZDPř, přestože při doslovném výkladu zde čteme pouze o statutárních orgánech kolektivních. Ačkoliv v námi zkoumaném případě jde jistě o stututární orgány "nekolektivní", jak bylo řečeno, každý společník v.o.s. a komplementář je sám o sobě statutárním orgánem, výkladová praxe, která je podporovaná i judikaturou, je zkrátka taková, že i těmto osobám jsou odměny za výkon funkce zdaňovány podle citovavaného ustanovení.

      Kromě odměny za výkon funkce může mít statutární orgán v.o.s., resp. komplementář rovněž příjem za "práci pro společnost", který je daněn jako příjem ze závislé činnosti ve smyslu § 6 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Ani v tomto případě se nepředpokládá, že by byla uzavřena pracovní smlouva ve smyslu zákoníku práce.

      Jak píšete, od roku 2012 je zdanění v těchto případech značně zjednodušeno (jak výjimečné! :-)), ať tak či tak (odměna za výkon funkce, odměna za práci pro společnost, závislá činnost s obsahem odlišným od výkonu funkce...), vše bude daněno jako příjem ze závislé činnosti ve smyslu § 6 ZDPř, bude odváděno pojistné a částka bude daňovým nákladem.

      S přátelským pozdravem

      Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).