Hlavní navigace

Darovací daň

• (neregistrovaný) 94.113.110.---

29. 12. 2011 9:31

Dobrý den, může mi prosím někdo zodpovědět následující dotaz. Pokud na mě převedou rodiče bezúplatně nemovitost (darují), kterou mají ve společném jmění manželů, jsem podle zákona osvobozen od daně. Co se ale stane v případě, pokud jeden z rodičů (otec) je nevlastní a nikdy mě neosvojil. Spadá náš vztah pořád do kategorie II. Já samozřejmě nežiji s rodiči ve společné domácnosti.
    Děkuji za odpověď.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 29. 12. 2011 10:29

annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

Re: Darovací daň
      Do II. skupiny patří i děti manžela (manželky) - § 11 odst. 3 písm. b) zákona 357/1992 Sb. Není podmínkou společná domácnost nebo společné bydliště.
      Od daně dědické je osvobozeno nabytí majetku děděním, pokud k němu dochází mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině. Daňové přiznání nebudete podávat. Neplatí se ani daň převodní. Po převodu se nesmí zapomenout na přiznání (dílčí) k placení daně z nemovitosti - platí pro rodíče. Za vklad do katastru nemovitostí se platí poplatek asi ve výši 500,- Kč. Nezbytností je sepsání darovací smlouvy - § 628 - § 630 Občanského zákoníku. Darovací smlouva má volnou formu, v podstatě tam musí být kdo, co a komu daruje s identifikací osoby dárce i obdarovaného a darované nemovitosti. Darovací smlouva se vyhotovuje 2x a musí být podepsána dárcem i obdarovaným.

• 29. 12. 2011 11:08

Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

dva krát to budete mít málo, musíte ji taky "darovat" na katastr. My jsme ji psali 5x - s ověřenými podpisy - na poště to máte za 30 kus, u notářů za 36.

• 29. 12. 2011 15:14

pája

počet stejnopisů dar. smlouvy se řídí pravidlem: jeden za každého účastníka smlouvy + 2 navíc pro KN, jeden stejnopis ověřit podpisy.
      Navíc se dělá po jednom stejnopisu pro každého účastníka, který si ponechá, aby měl v ruce dokument, že smlouva byla uzavřena a podepsána, protože z KN dostane jeden se záznamy KN až po skončení řízení o zápisu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).