Hlavní navigace

Přenesení daňové povinnosti st.práce

• (neregistrovaný) 83.208.168.---

29. 12. 2011 23:53

Dobrý den jsem úplně vedle z převodu daňové povinnosti u stavebních prací od 01.01.2012. Když probíhalo školení, byla jsem nemocná a teď to musím studovat sama a hlava mi to nějak nebere. Když se podnikatel plátce DPH rozhodne, že převede daňovou povinnost na jiného komerčního plátce DPH, pro kterého jsou stavební práce prováděny, vystaví fakturu dejme tomu na 100tisíc Kč, uvede DPH 20% které by normálně odvedl ve výši 20tisíc. Nebude odvádět nic, vyplní veškeré potřebné formuláře odešle a FÚ???? A když k této zakázce nakoupil stavební materiál s 20% DPH to si může normálně odečíst?? Takže mu bude daň jen vrácena?? A když pracuje celý rok jen pro jednu velkou firmu a ta s tímto bude souhlasit, tak mu bude FÚ pořád jen daň vracet a nic platit nebude??? To mi příjde nějaké divné. Můžete mi to moc prosím někdo nějak po lopatě vysvětlit??? Čtu, čtu, čtu, ale pořád nechápu. Případně můžete poradit ještě nějaké školení, které mohu podstoupit. Moc děkuji Markéta

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 12. 2011 6:46

Jana N. (neregistrovaný) 195.5.186.---

Re: Přenesení daňové povinnosti st.práce
      plátce pro plátce se nemůže rozhodnout, ale musí prodat bez daně.
      na faktuře bude odkaz na zatřídění a zdanění u příjemce. uvede na ř. 25 přiznání.
      příjemce zdaní na ř. 10 a 43. oba k tomu podají hlášení na FÚ.
      Neplátci fakturuje normálně s 20% a odvede na ř. 1.
      Pokud omylem vystaví s daní na plátce a mělo být v režimu přenesení, příjemce nemá nárok na odpočet.
      dále musí sledovat, zda je u příjemcepro ekonomickou činnost. pak je plný nárok. pokud pro soukromou potřebu , fakturuje také s daní a odvede na ř. 1, pokud pro účely smíšené dá dodavatel do přenesené povinnosti bez daně , příjemce uvede a zdaní do ř. 10 , ale v ř . 43 nárok na odpočet jen v poměrné výši k ekonom. účelům.

• 2. 1. 2012 19:13

Markéta111 (neregistrovaný) 83.208.168.---

Dobrý den, moc děkuji za radu. Nemáte náhdou nějaká odkaz na stránky kde je uvedeno jak postupovat v příkladech??
      Například jak to je s nákupem materiálu a když pak třeba něco zůstane na skladu, ale bude uplatněn odpočet DPH v plné výši??
      Děkuji a přeji krásný večer Markéta

• 3. 1. 2012 8:01

zadejte do hledáčku přenesená daňová povinnost, je v diskusích hodně odkazů , proberte se jimi, určitě vyhledáte co vás zajímá

• 3. 1. 2012 9:09

Dobrý den Jano, jste moc hodná, děkuji Vám za Vaši ochotu a hlavně trpělivost. Už v tom sedím a pročítám, pročítám, pořád dokola, a jakž takž už to chápu, ale pořád jsem se nikde nedočetla jak je to s vystavováním faktur, provádíme stavební práce, musí být ve faktruře nějak podrobně uvedeno jaké. Většinou píšeme:
      Fakturujeme Vám stavební práce provedené na akci:“Oprava, rekonstrukce,…. přesná adresa“ za LEDEN 2012 ve výši: částka
      Mám vytisknutou podrobnou sekci F, většinou rekonstruujeme a nestavíme nové, vztahuje se to i na rekonstrukce, opravy?? Mě to přijde, jako kdyby to bylo psáno a týkalo se to jen nové výstavby.

A už vůbec mi hlava nebere toto??
      Nárok na odpočet daně – četla jsem to tak 100x
      Příjemce, který v rámci svých ekonomických činností přijímá plnění v podobě stavebních a montážních prácí, které podléhá režimu přenesení daňové povinnosti, má na jedné straně povinnost přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění, na straně druhé je však současně oprávněn k odpočtu daně na vstupu z takto přijatého zdanitelného plnění…….. Takže na jedné straně zaplatí k DUZP, ale pak si tuto zaplacenou daň odečte v běžném daňovém přiznání?? Tak v čem je tedy potom smysl přenesení?? To je asi to co nechápu, nebo už nevím.

A ještě když je drobný živnostník plátce DPH a provádí tesařské práce, tak to spadá pod kod: 43.91.11 práce na střešních konstrukcích a tedy se ho týká také §94e, jak u nových střech tak u rekonstrukcí?

Strašně moc Vám děkuji a jdu pokračovat ve studiu a vyhledávání nějakého školení k tomuto tématu.

• 3. 1. 2012 13:38

>: částka
      >Mám vytisknutou podrobnou sekci F, většinou
      >rekonstruujeme a nestavíme nové, vztahuje se to i na
      >rekonstrukce, opravy?? Mě to přijde, jako kdyby to bylo psáno a
      >týkalo se to jen nové výstavby.
      >
      - asi vám s konkrétními věcmi neporadím, sama to studuju .
      na fakturu uvést,režim přenesení DP-kod zatřídění-zdaní příjemce revers

>A už vůbec mi hlava nebere toto??
      >Nárok na odpočet daně – četla jsem to tak 100x
      >Příjemce, který v rámci svých ekonomických činností
      >přijímá plnění v podobě stavebních a montážních prácí,
      >které podléhá režimu přenesení daňové povinnosti, má na
      >jedné straně povinnost přiznat a zaplatit daň z tohoto
      >plnění, na straně druhé je však současně oprávněn k
      >odpočtu daně na vstupu z takto přijatého zdanitelného
      >plnění…….. Takže na jedné straně zaplatí k DUZP, ale pak
      >si tuto zaplacenou daň odečte v běžném daňovém
      >přiznání?? Tak v čem je tedy potom smysl přenesení?? To je
      >asi to co nechápu, nebo už nevím.
      >
      - vy fakturujete bez daně do ř. 25 jako dodavatel a stejně tak podáte hlášení na FÚ, příjemce zdaní 20% na ř. 10 a 43 jako odběratel a podá stejně tak hlášení jako odběratel.
      pokud fa neplátci nebo pro účely soukromé, neekonomické, pak normálně s 20% a odvod ř. 1.
      stejně vy pokud vám fakturují v tomto režimu bez daně provedete samovyměření na ř 10 a 43 + hlášení

>A ještě když je drobný živnostník plátce DPH a provádí
      >tesařské práce, tak to spadá pod kod: 43.91.11 práce
      >na střešních konstrukcích a tedy se ho týká také §94e,
      >jak u nových střech tak u rekonstrukcí?
      >
      -pokud spadá pod zatřídění 41-43 pak myslím fakturace bez dph
      v režimu přenesení.

>Strašně moc Vám děkuji a jdu pokračovat ve studiu a
      >vyhledávání nějakého školení k tomuto tématu.
      >

• 3. 1. 2012 18:06

Janičko – zlatíčko moc děkuji. Na školení jsem přihlášena až na 14.02. dříve poblíž mého bydliště nic nebylo a mám dvě malé děti a pořád málo času::)))) Takže Vám moc děkuji a snad to do školení nějak přežiju, ještě, že je tolik laskavých a ochotných lidí poradit.

V roce 2012 Vám přeji jen to nejlepšííííííííííí, hlavně pevné zdraví a mnoho pracovních úspěchů Markéta

Jen ještě jeden dotaz, omlouvám se vím, že jsem otrava
      2.1.2 Povinnosti příjemce plnění v režimu přenesení daňové povinnosti
      Plátce, který v rámci svých ekonomických činností přijímá službu stavebních a montážních prácí, která podléhá režimu přenesení daňové povinnosti má povinnost:
      a. přiznat a zaplatit daň
      Příjemce plnění je povinen přiznat a zaplatit daň z přijatého plnění a to ke dni uskutečnění dotčeného zdanitelného plnění.
      Při poskytnutí stavebních prací se jedná v zásadě o poskytnutí služby. Podle § 21 odst. 5 zákona o DPH je služba uskutečněna dnem jejího poskytnutí nebo dnem vystavení daňového dokladu (s výjimkou splátkového kalendáře nebo dokladu na přijatou úplatu), a to tím dnem, který nastane dříve.,………

Ale běžně mi chodí faktury od dodavatelů s DUZP např. 31.01., dojdou až třeba 15.02. tak jak mohu přiznat a zaplatit daň ke dni uskutečnění dotčeného zdanitelného plnění??? Jak je to myšleno? Předpokládala jsem, že když jsme čtvrtletní plátci a budeme společně s přiznáním k DPH odesílat elektronický výpis z evidence o plněních přijatých v režimu přenesení daňové povinnosti a úhrada (pokud nám nevznikne vratka) proběhne jako dosud tak, aby byly prostředky na účtu FU připsány k 25, tedy dnu podání přiznání.
      Teď mi zavrtlo hlavou jak by pak FU seděly výpisy evidence, když je někdo měsíční a někdo čtvrtletní plátce, jak by se jim to párovalo.
      Moc Vám ještě jednou děkuji Markéta

• 3. 1. 2012 19:24

Jana N. (neregistrovaný) 82.114.218.---

§ 92a/1 ZDPH: V režimu přenesení daňové povinnosti je plátce, pro kterého bylo zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněno, povinen přiznat a zaplatit daň KE DNI USKUTEČNĚNÍ ZDANITELNÉHO PLNĚNÍ.

Daňová povinnost a zároveň nárok na odpočet ve zdaňovacím období (čtvrtletí, měsíc), ve kterém se uskutečnilo zdanitelné plnění. Pokud obdržíte daňový doklad pozdě, tak budete muset podat dodatečné přiznání + výpis z evidence za příslušné období, do kterého spadá zdanitelné plnění.

• 3. 1. 2012 19:32

Jana N. (neregistrovaný) 82.114.218.---

ještě doplňuji :
      (4) Plátce, který uskutečnil zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti, je povinen vést za každé zdaňovací období evidenci pro daňové účely, ve které je povinen uvést daňové identifikační číslo plátce, pro kterého se zdanitelné plnění uskutečnilo, datum uskutečnění zdanitelného plnění, základ daně, rozsah a předmět plnění.
      (5) Plátce, pro kterého bylo uskutečněno zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti, je povinen vést za každé zdaňovací období evidenci pro daňové účely, ve které je povinen uvést daňové identifikační číslo plátce, který uskutečnil zdanitelné plnění, datum uskutečnění zdanitelného plnění, základ daně, rozsah a předmět plnění.
      (6) Plátce, který uskutečnil nebo pro kterého bylo uskutečněno zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti, je povinen předložit správci daně ve lhůtě pro podání daňového přiznání výpis z evidence pro daňové účely, obsahující údaje podle odstavce 4 nebo 5, a to ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.

• 3. 1. 2012 21:58

Děkuji Jano
      Děkuji a přeji krásný večer. Markéta

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).