Hlavní navigace

SRO, smrt jediného spol., dědictví

  • (neregistrovaný) 80.87.176.---

    2. 1. 2012 15:45

    SRO má jediného společníka=jednatele, který umře. Obecně jeho 100% podíl je součástí dědictví.

    SRO má větší závazky než pohledávky (úvěry), hodnota aktiv je nepatrná. Navíc má prakticky nevymahatelnou pohledávku za (mrtvým) společníkem (vysoká půjčka).

    Má možnost potenciální dědic/dědicové (manželka, děti) se tohoto dědictví zříci? Pokračovat v podnikání nechtějí, o krachující firmu nestojí. I za cenu, že se zřeknou celého dědictví? Jak by se pak postupovalo se "zbytkem" majetku, třeba s rodinným domkem ve SJM? Nebude lepší ještě před smrtí (ještě žije) toho společníka SJM zrušit a vše převést na manželku a děti?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 1. 2012 16:06

      pája

      Re: SRO, smrt jediného spol., dědictví
      >SRO má jediného společníka=jednatele, který umře.

      a kdy, už znáte datum?

      >Obecně jeho 100% podíl je součástí dědictví.
      >
      >SRO má větší závazky než pohledávky (úvěry), hodnota
      >aktiv je nepatrná. Navíc má prakticky nevymahatelnou
      >pohledávku za (mrtvým) společníkem (vysoká půjčka).
      >
      >Má možnost potenciální dědic/dědicové (manželka, děti)
      >se tohoto dědictví zříci? Pokračovat v podnikání
      >nechtějí, o krachující firmu nestojí. I za cenu, že se
      >zřeknou celého dědictví? Jak by se pak postupovalo se
      >"zbytkem" majetku, třeba s rodinným domkem ve SJM? Nebude
      >lepší ještě před smrtí (ještě žije) toho společníka
      >SJM zrušit a vše převést na manželku a děti?

    • 2. 1. 2012 16:19

      Karl6 (neregistrovaný) 80.87.176.---

      Re: SRO, smrt jediného spol., dědictví
      Nevím, jestli to mělo být morbidní popíchnutí či co, ponechám bez komentáře.

      Jde mi o teoretické vyřešení zapeklité situace, která prostě někdy v budoucnosti určitě nastane. Řešení přijatelné hlavně pro budoucí potenciální dědice. SRO nechtějí a přijít třeba o část baráku taky ne, na tom není nic nepochopitelného. Jen raději ještě upřesňuji: RD byl postaven ještě hluboko před rokem 1989, tedy ne z půjčky společníkovi.

    • 3. 1. 2012 5:07

      EvaCe

      Re: SRO, smrt jediného spol., dědictví
      >Nevím, jestli to mělo být morbidní popíchnutí či co,
      >ponechám bez komentáře.
      >
      >Jde mi o teoretické vyřešení zapeklité situace, která
      >prostě někdy v budoucnosti určitě nastane. Řešení
      >přijatelné hlavně pro budoucí potenciální dědice. SRO
      >nechtějí a přijít třeba o část baráku taky ne, na tom není
      >nic nepochopitelného. Jen raději ještě upřesňuji: RD
      >byl postaven ještě hluboko před rokem 1989, tedy ne z
      >půjčky společníkovi.


      Nejsem si jistá zda to ještě platí - ale firmy které účtuji mají v zakl. smlouvě, že obchodní podíl se nedědí - takže by to asi nějakým takovým způsobem mohlo jít ošetřit, ne?
      >

    • 3. 1. 2012 5:11

      EvaCe

      beru zpět - vy máte jediného společníka
      beru zpět - podívala jsem se raději do OZ
      já mám firmy o více společnících - což mě nenapadlo, že u jediného by to mohlo být jinak

      2) Obchodní podíl se dědí. Společenská smlouva může dědění obchodního podílu vyloučit, nejde-li o společnost o jediném společníku. Ustanovení § 156 odst. 10 se použije přiměřeně. Dědic se může domáhat zrušení své účasti ve společnosti soudem, nelze-li na něm spravedlivě požadovat, aby byl společníkem, a to ve lhůtě 3 měsíců od právní moci rozhodnutí soudu o dědictví, jinak toto právo zaniká. Dědic, který se domáhá zrušení své účasti ve společnosti soudem, není povinen osobně se podílet na činnosti společnosti, ani když společenská smlouva takovou povinnost stanoví. Účast dědice ve společnosti však nelze zrušit, jestliže je jediným společníkem.

    • 3. 1. 2012 6:17

      Karl6 (neregistrovaný) 80.87.176.---

      Re: beru zpět - vy máte jediného společn
      Tohle nastudováno máme. Jde o ten další krok, že dědicové raději dědictví odmítnou, než aby přebrali krachující SRO se závazky a prakticky nevymožitelnou pohledávkou. Odmítnutí dědictví by snad mělo znamenat, že ona konkrétní pozůstalá osoba se nestala dědicem, tedy by (snad?) nemělo platit to, co je uvedeno výše, tedy: "Účast dědice ve společnosti však nelze zrušit, jestliže je jediným společníkem."

      Pátráme, zda je možno pouze odmítnout převzít (zdědit) firmu, nebo zda to odmítnutí má globální důsledky ("všechno nebo nic"). Cítím, že pravděpodobnější je ta druhá možnost, ale chceme si to ověřit (a podspoupit příslušné kroky, dokud je "čas" - tedy "vypořádat" rodinný domek tak, aby manžel/společník SRO nebyl jeho majitelem).

      Je to velice nepříjemné, tohle s nima řešit, ale s ohledem na důsledky asi nic jiného nezbývá, nějaké rozumné řešení mě nenapadá..

    • 3. 1. 2012 9:49

      V. (neregistrovaný) 77.240.96.---

      Re: beru zpět - vy máte jediného společn
      Řešili jste již otázku, co se stane se společností, až jediný jednatel a zároveň jediný společník zemře? Co se stane s dluhem, který má společník vůči společnosti?
      Pokud společnost spadne do kunkursu myslíte, že insolvenční / konkursní správce nebude vymáhat tento dluh po manželce? Nebo dluh vznikl ještě před manželstvím?

    • 3. 1. 2012 15:06

      Jozífek Smutný (neregistrovaný) 85.71.160.---

      Re: SRO, smrt jediného spol., dědictví
      Nemovitost bych daroval dětem, hned. S věcným břemenem dožití. Všechno na děti, protože dluhy zemřelého manžela vzniklé za trvání manželství půjdou za manželkou. Prostě zařídit, aby do dědictví šlo jen gto, co se odřekne.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).