Hlavní navigace

Opravy minulých let

  • (neregistrovaný)

    5. 1. 2012 9:12

    dobrý den, dostalo se mi do rukou účetnictví v havarijním stavu...stále hledám, jak na opravy min.let a našla jsem toto:
    mohu podle toho vycházet? děkuji
    1. Při opravách je nutné respektovat zákaz kompenzace
    2. Opravy nákladů nebo výnosů minulých účetních období
    - Nevýznamná částka – na správné účty nákladů a výnosů -
    - Významná částka – na účty mimořádných nákladů a výnosů
    3. U peněžních operací stále ctít stranu příjmů či výdajů
    4. Opravy na rozvahových účtech již nedohledatelné jako mimořádný náklad či výnos
    Pokud není daňově doloženo jinak (nesmí se kompenzovat)
    - 588 mimořádný náklad – nedaňový
    - 688 mimořádný výnos - daňový

    u bodu 2. nevím, zda všechny náklady opět nedaňově a výnosy daňově, děkuji za pomoc

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 1. 2012 9:44

      V. (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      Tak to se ještě podívejte na stanovisko Národní účetní rady
      Srovnatelnost informací za běžné a minulé účetní období v individ. účetní závěrce podnikatelů
      http://www.nur.cz/content/view/125/40/

      Sama opravy chyb minulých období účtuji rozvahově, pokud se jedná o významné částky z pohledu velikosti účtované společnosti (účty 428, 429, atd.)

    • 5. 1. 2012 10:07

      ven (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      >>dobrý den, dostalo se mi do rukou účetnictví v
      >>havarijním stavu...stále hledám, jak na opravy min.let
      >>a
      >>našla jsem toto:
      >>mohu podle toho vycházet? děkuji
      >>1. Při opravách je nutné respektovat zákaz kompenzace
      >>2. Opravy nákladů nebo výnosů minulých účetních
      >>období
      >>- Nevýznamná částka – na správné účty nákladů a
      >>výnosů
      >>-
      >>- Významná částka – na účty mimořádných nákladů a
      >>výnosů
      >>3. U peněžních operací stále ctít stranu příjmů či
      >>výdajů
      >>4. Opravy na rozvahových účtech již nedohledatelné
      >>jako mimořádný náklad či výnos
      >> Pokud není daňově doloženo jinak (nesmí se
      >>kompenzovat)
      >>- 588 mimořádný náklad – nedaňový
      >>- 688 mimořádný výnos - daňový
      >>
      >>u bodu 2. nevím, zda všechny náklady opět nedaňově a
      >>výnosy daňově, děkuji za pomoc
      >>
      >
      >Tak to se ještě podívejte na stanovisko Národní účetní
      >rady
      >Srovnatelnost informací za běžné a minulé účetní
      >období v individ. účetní závěrce podnikatelů
      >http://www.nur.cz/content/view/125/40/
      >
      >Sama opravy chyb minulých období účtuji rozvahově,
      >pokud se jedná o významné částky z pohledu velikosti
      >účtované společnosti (účty 428, 429, atd.)

      děkuji, a můžu účtovat výsledkově? já už jsem z toho jelen_
      v vašem odkazu jsem našla větu -
      Opravy účetních chyb
      14. Účetní jednotka upraví srovnávací údaje o významné chyby, ke kterým došlo v minulýchúčetních obdobích. Jejich kumulativní dopad, který je zaúčtován v aktuálním období, nesmí ovlivnit výsledek hospodaření za aktuální období.

      To znamená, že můžu účtovat výsledkově, ale N/V - obojí nedaňově, nebo já už fakt nevím.
      Jedná se mi o nevýznamné částky, jako např. doplatek na zálohvé dani v menší výši, v poč.úč.rozv.mám 15tis a má být 22, nebo významné částky, kdy se stav závazků liší o 350tis...:(
      >

    • 5. 1. 2012 10:23

      jb (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      Pěkně popsané jak opravovat je zde
      http://leteckaposta.cz/852387647

    • 5. 1. 2012 10:31

      V. (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      Záleží na tom, zda budete respektovat vyhlášku nebo standard.
      Jak jsem Vám psala, sama jsem se v podobných případech řídila vyhláškou a rozdíly účtovala rozvahově. Následovala většinou spolupráce s daňovým poradcem, který musel zpracovat a podat dodatečná daňová přiznání.

    • 5. 1. 2012 10:37

      ven (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      pokud bych účtovala jen rozvahově, tak musím podat dodatečné přiznání? to firma nechce, tady se ty výkazy měnily v roce 2010 jak na běžícím pásu snad u všech daní a upozornovat na sebe ještě víc nechce. Potřebuji to nějak zaúčtovat a přes účty jak jste mi radila, s tím nemám absolutně žádnou zkušenost...to by mi ovlivnilo výsledek hospodaření, ne?raději to zaúčtuji výsledkově, jen jsem na vážkách, zda všechny výnosy danově?

    • 5. 1. 2012 10:49

      V. (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      Ve většině případů, kdy jsem přepracovávala nějaké účetnictví, se v minulých letech našly chyby ve výnosech a nákladech. Proto ta dodatečná daňová přiznání. Pokud mělo být něco v daňových výnosech např. v roce 2005, tak bych to přece nemohla dát do daňových výnosů až v roce, kdy se provádí oprava.
      Co se týká toho, že nemáte zkušenosti s účtováním přes rozvahové účty, tak všechno se někdy musíme naučit. A naopak tento způsob jako jediný neovlivní výsledek hospodaření.

    • 5. 1. 2012 11:01

      ven (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      děkuji, postačí mi vědět, že náklady a výnosy 2010 nedaňově, v tom případě se mi také nezmění HV
      ...s rozvahovými účty počkám, bohužel nemám moc času na opravy, pokud bych v tom udělala chyby..a vůbec nevím, kde nasbírat více informací o účtování oprav min.let na 428 a 429...

    • 6. 1. 2012 9:17

      ven (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      včera jsem pročítala ty odkazy a chtěla bych si něco ještě ujasnit, nikde se totiž většinou neuvádí konkrétní příklady. Mám chápat opravy na rozvahové účty, že se používají jen 428 a 429? nebo i jiné? A pokud ty účty použiji, tak musím podat dodatečné přiznání? a na ty účty účtuji jen významné částky, neob i nevýznamné? např. nazúčtované faktury přijaté 100 tis. zaúčtuji 429/321?

    • 6. 1. 2012 9:26

      V. (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      Najdete-li takovou chybu, že by se muselo podávat dodatečné daňové přiznání, tak je jedno, jestli nyní chybu proúčtujete na rozvahové nebo výsledkové účty. Jak jsem psala, pokud daňový výnos měl být v minulých letech, tak ho nemůžete dát do výnosů aktuálního roku s tím, že se to vyrovná. Trošičku jiné je to u daňových nákladů, ale tam by bylo zase škoda je neuplatnit a "jen" dát nedaňově nyní.
      Udělala jsem si tabulku do které jsem vypsala všechny chybně zaúčtované či vlastně spíš nezaúčtované doklady. Podle toho jsme zjistila, zda firma by měla z těchto částek ztrátu nebo zisk. Pokud zisk, tak jsem od tohoto zisku odečetla vypočtenou daň z příjmu. A pak jsem výslednou částku proúčtovala na jeden z účtu 429 (428). Podle toho, zda to byla ztráta nebo zisk. Před tímto zaúčtováním jsem nechala vše schválit na valné hromadě.

    • 6. 1. 2012 10:23

      ven (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      chybí převážně náklady z 2009 a 2010 a nějaké přeplatky nebo nedoplatky daní na rozvahových účtech, kvůli tomu se nemusí podávat dodatečné, nemílím se? Co se týče tvorby tabulky a zjištění zisku, či ztráty, kterou pak zaúčtuji,nic jiné, než schválení valnou hromadou se k tomu nemusí dokládat nebo nějak oznamovat? Jde mi o to, zda bude tato varianta obnášet nějaké finanční náklady, nebo prostě stačí udělat tabulku,zjistit, zda vyšla ztráta či zisk, to zaúčtovat a vše mít podloženo valnou hromadou,nic víc? děkuji moc, zda jste to už psala,nebo nechápu tak rychle..když jsem nad tím pak tak přemýšlela, až včera mi došlo, že zaúčtování do nákladů či výnosů, ač nedanově sice neovlivní danový výsledek, ale účetní ano a tím pádem se promítnou náklady do období roku 2011, i když mají být v roce 2010.

    • 6. 1. 2012 11:09

      V. (neregistrovaný)

      Re: opravy minulých let
      Na náklady se dodatečné přiznání podávat nemusí. Jen doporučuji udělat jejich soupis + kopie dokladů pro případ, že by bylo v budoucnu vhodné dodatečné daňové přiznání zpracovat a podat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).