Hlavní navigace

Převedení daňové povinnosti

  • (neregistrovaný) 90.181.139.---

    5. 1. 2012 10:55

    Dobrý den, myslím že spousty z nás má zamotanou hlavu z PDP, jsme s.r.o., která prodává gar. vrata i s montáží, vystavujeme zálohy, které jsme v roce 2011 zdaňovali po obdržení platby, teď se vyskytly zálohy, které byly vystaveny v 12/2011 ale platby došly až v 1/2012, zdanit tyto platby??? A ještě spousty záloh máme nejenom na firmy ale i pro soukromé osoby, takže jak postupovat?? Děkuji za rady a přeji hezký den

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 5. 1. 2012 12:29

      Ivetaa (neregistrovaný) 213.226.193.---

      Re: převedení daňové povinnosti
      Dobrý den,
      Pokud poskytovatel plnění obdržel do 31.12.2011 zálohu na poskytované stavební a montážní práce a z titulu takto přijaté úplaty mu vznikla povinnost přiznat daň na výstupu při přijetí úplaty (do konce roku 2011 mu vznikne, jde-li o situaci ve smyslu § 21 odst. 1 zákona o DPH), přičemž den uskutečnění takto dotčeného zdanitelného plnění nastane až po 31.12.2011, stanoví plátce základ daně podle § 37 odst. 3 zákona o DPH.
      Od 1.ledna 2012 bude tedy v takových případech aplikován režim přenesení daňové povinnosti pouze u základu daně stanoveného dle § 37 odst. 3 zákona o DPH, tj. ze základu daně vypočteného jako rozdíl z celkového základu daně za zdanitelné plnění a základu daně z přijaté úplaty (tj. ze záloh přijatých v roce 2011).
      Jde-li o úplaty /zálohy/ přijaté po 1.1.2012 a současně před uskutečněním zdanitelného plnění, k těmto se při zdaňování v rámci režimu přenesení daňové povinnosti nepřihlíží, (ve smyslu, že by z titulu jejich přijetí vznikala povinnost přiznat daň; tato vzniká až uskutečněním zdanitelného plnění).
      Nutno ještě doplnit, že u poskytovatelů plnění, kteří nevedou účetnictví, platí obecně povinnost přiznat daň (až) ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Takovýto poskytovatel plnění (na rozdíl od plátce, který vede účetnictví) nemá povinnost přiznat daň z přijaté úplaty. Jestliže ke dni přijetí úplaty daň na výstupu nepřizná, nesmí vystavit daňový doklad při přijetí úplaty. Pokud tedy dojde k datu uskutečnění zdanitelného plnění u takovéhoto plátce po 31. 12.2011, a tento plátce nevyužil možnosti přiznat daň z přijaté úplaty, použije se režim přenesení daňové povinnosti v zásadě vždy na celý základ daně a to v sazbě platné pro příslušný rok, tj. v roce 2012 14 nebo 20 % .

      U soukromých osob zůstává vše při starém, platí pravidlo plátce - plátci.

    • 5. 1. 2012 13:44

      Mirka60 (neregistrovaný) 82.150.166.---

      Re: převedení daňové povinnosti
      Děkujji za obsáhlou odpověď, snad jsem to pochopila správně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).