Hlavní navigace

Hrubé porušení pracovní kázně

 • (neregistrovaný) 93.89.144.---

  6. 1. 2012 16:20

  Prosím o radu, manžel podniká ve stavebnictví. Má 3 zaměstnance. Zajistil práci na nahazování omítek svým zaměstnancům. Jelikož se jeden flákal a majitel toho domu si toho všimnul, tak manžel o tu zakázku přišel, protože majitel by tu faktůru na práci v hodinovce zaplatit nechce, jelikož ví, že za ty peníze v hodinovce flákače platit nechce. Je možnost tomu zaměstnanci dát výpověd okamžitým zrušením pracovního poměru. A když by to šlo, tak jak to zdůvodnit a napsat.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 1. 2012 18:09

   xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

   Re: hrubé porušení pracovní kázně
   Nikdo nemůže dostat výpověď a zároveň okamžité zrušení PP, buď jedno nebo druhé.
   Výpověď řeší zákoník práce v § 52
   Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
   f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
   g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

   § 55 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
   Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,
   a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
   b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

  • 6. 1. 2012 18:26

   pája

   Re: hrubé porušení pracovní kázně
   to je složitý problém, protožer 1. věc je obchodní smlouva na zhotovení díla, z ní vyplývající povinnosti pro dodavatele a následně pak porušení povinností zaměstnancem. Žádná pracovní kázeň a porušení už ZP nezná, je nutno to řešit v souladu s platnou právní úpravou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).