Hlavní navigace

Daňové přiznání

• (neregistrovaný) 90.176.210.---

8. 1. 2012 15:10

Dobrý den,
    v roce 2011 jsem se stal na jeden měsíc živnostníkem na hlavní pracovní poměr a nevydělal žadné peníze, tudíž zisk byl 0,-. Od září 2011, jsem opět zaměstnancem. Chtěl bych se zeptat jak mám v tom případě postupovat při daňovém přiznání. Děkuji Kratochvíl

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 9. 1. 2012 14:03

bez přezdívky

Dobrý den pane Kratochvíle,

zřejmě jste byl 1 měsíc v roce "OSVČ hlavní" (neměl jste souběh živnosti a zaměstnání).

Daňové přiznání:
      Jestliže jste kromě zaměstnání neměl v roce 2011 příjmy vyšší než 6 000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání, viz § 38g zákona o daních z příjmů. Doporučuji ovšem oznámit finančnímu úřadu, z jakého důvodu DP nepodáváte, jinak je pravděpodobné, že Vás k jeho podání vyzve, protože, jak předpokládám, loni jste se tam coby živnostník zaregistroval.

Tato varianta, tedy že nemusíte podávat DP ovšem platí, pokud je zároveň splněna podmínka, že jste v daném roce nebyl nikdy zaměstnán souběžně u více zaměstnavatelů. Potom můžete posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování, musíte mu však dodat potvrzení o celoročních příjmech, která si vyžádáte od ostatních (předchozích) zaměstnavatelů.

Přiznání si ovšem můžete podat i sám, potom samozřejmě nežádáte posledního zaměstnavatele o roční zúčtování. Podat přiznání nebo požádat o roční zúčtování doporučuji, protože je pravděpodobné, že budete mít přeplatek na dani z příjmů (ten se vrací cca do konce dubna).

Pojistné:
      Na Správu sociálního zabezpečení i zdravotní pojišťovnu podáte "nulový" Přehled. Zřejmě jste platil minimální zálohy. Za měsíc(e) podnikání, kdy jste byl "OSVČ hlavní", Vám zálohy nebudou vráceny, přestože jste nakonec žádné příjmy ze živnosti nevykázal. Ale poraďte se s tamními úředníky, je totiž rozhodující přesné datum, kdy jste se jako živnostník (OSVČ) přihlásil a zase odhlásil.

S přátelským pozdravem

Jan Molín

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).