Připojení ČEZ - podíl na nákladech

  • (neregistrovaný)

    17. 1. 2012 9:15

    Žádáme ČEZ o zřízení el.přípojky. Obdrželi jsme smlouvu, která nám ukládá zaplatit částku 25tis. kč jako podíl na oprávněných nákladech spojených s připojením odběr.zařízení. Podle této smlouvy jsme povinni zaplatit 12,5tis. při uzavření této smlouvy a 12,5tis. po připojení.
    1. platbu jsme uskutečnili v r.2011 a 2.bude pravděpodobně v r.2012.
    Jsou uvedené platby naším daň. nákladem a kdy??? V roce úhrady nebo celé až po zhotovení přípojky? Moc děkuji za pomoc.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 1. 2012 11:22

      rr (neregistrovaný)

      Re: připojení ČEZ - podíl na nákladech
      Energetický zákon č. 458/2000 stanovuje v § 28 odstavec 2 písmeno i) oprávněným zákazníkům povinnost podílet se podle výše odebíraného příkonu na úhradě oprávněných nákladů provozovatele přenosové soustavy nebo provozovatele příslušné distribuční soustavy spojených s připojením svého zařízení a se zajištěním požadovaného příkonu. Výpočet příspěvku je stanoven v prováděcí vyhlášce k energetickému zákonu.

      Takto vynaložené náklady je nutno účtovat jako t e c h n i c k é z h o d n o c e n í budovy. Vyplývá to z ustanovení § 47 odstavec 1 písmeno h) bod 3 prováděcí vyhlášky k zákonu o účetnictví č. 500/2002 Sb. V tomto předpisu je uvedeno, že součástí ocenění dlouhodobého hmotného majetku a technického zhodnocení jsou mimo jiné náklady na úhradu podílu na oprávněných nákladech provozovatele přenosové soustavy nebo příslušného provozovatele distribuční soustavy spojených s připojením a zajištěním požadovaného příkonu.
      (Totéž uvádělo i Ministerstvo financí v pokynu D 300 k § 29 bod 7.)

    • 17. 1. 2012 13:16

      M.S. (neregistrovaný)

      Re: připojení ČEZ - podíl na nákladech
      Moc děkuji za odpověď, teď ještě řeším otázku, jestli se jedná o technické zhodnocení i v případě, že částka nedosáhne
      40 tis. Bude to tech. zhodnocení budovy i v případě, že celkem uhradíme 25 tis. Kč?

    • 17. 1. 2012 14:16

      rr (neregistrovaný)

      Re: připojení ČEZ - podíl na nákladech
      Ano, jakákoli částka. My jsme měli částku 7.000,-Kč.

    • 17. 1. 2012 15:28

      M.S. (neregistrovaný)

      Re: připojení ČEZ - podíl na nákladech
      Moc jste mi pomohl/a děkuji :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).