Hlavní navigace

Rozvod - sleva na dani (manželka)

• (neregistrovaný) 193.222.130.---

19. 1. 2012 12:10

Jak je to s uplatněním slevy na dani na vyživovanou manželku, když v průběhu roku dojde k rozvodu?
    Předpoklad - žijí až do data rozvodu ve společné domácnosti.

Při prohledávání této diskuze jsem se setkal s názorem, že slevu nelze uplatnit, ale našel jsem na internetu i toto prohlášení:

"Slevu lze uplatnit i po rozvodu. Oproti dřívějšímu "společnému zdanění" totiž není nutné, aby manželství v době podání přiznání trvalo.

Jestliže tedy manželství skončilo rozvodem například 15. srpna, může si jeden z partnerů uplatnit slevu za leden až srpen. Avšak jen tehdy, jestliže na začátku těchto měsíců nejen trvalo manželství, ale také pokud současně ještě žili ve společné domácnosti."

Zákon pak tvrdí toto:
    "(3) Poplatník může uplatnit snížení daně podle odstavce 1 písm. b) až f) o částku ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny.
    "
    Čili pokud to dobře chápu rozvod nebrání k tomu, aby byla sleva uplatněna.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 19. 1. 2012 12:26

jasná (neregistrovaný) 81.30.251.---

Re: Rozvod - sleva na dani (manželka)
      Teď na školení nám školitel říkal, že slevu uplatnit nelze, pokud se v průběhu roku rozvedli. Odůvodnění : žádá o slevu na dani na manželku, ale ve chvíli kdy podepisuje prohlášení, již manželku nemá.

• 19. 1. 2012 12:29

Jaromír K. (neregistrovaný) 193.222.130.---

Mě se to právě moc nezdá, co kdyby manželka zemřela?
      Podle stejné logiky, by si nemohl odpočítat dítě, které během roku dovrší 26 let, protože v době, kdy podepsal prohlášení, už to dítě vlastně neměl....

• 19. 1. 2012 12:45

1234a (neregistrovaný) 193.86.121.---

požádejte školitele o vrácení školného. takový člověk s takovým "odůvodněním" by měl školit vítekde....

• 19. 1. 2012 12:54

xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

Podle mne záleží na více okolnostech:
      1)nezáleží na době rozvodu, ale na na právní moci rozsudku o rozvodu
      2) musí být splněna podmínka max. výše příjmu - 68000,-
      3) musí být splněna podmínka společné domácnosti - a tady je ještě podle mne návaznost např. na svěření dětí do péče - svěření matce a vyměření výživného na dítě, protože při vyměření výživného nebývá společná domácnost

a je to stejná analogie jako při umrtí manželky, tam je také možné žádat slevu na poměrnou část roku - do smrti manželky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).