Hlavní navigace

Okna nad 40000 bez DPH odepisovat?

 • (neregistrovaný)

  9. 2. 2012 13:38

  Dobrý den, máme firmu s.r.o. Sídlo firmy je v pronajatém objektu. V budově jsme se rozhodli provést výměnu oken za plastová. Cena oken je celkem 40700,-Kč bez DPH. Je možné dát okna ihned do nákladů nebo je budeme muset odepisovat? Do jaké odpisové skupiny okna zařadit? Jak by to vypadalo v případě skončení nájmu?
  Děkuji předem všem za rady.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 2. 2012 15:32

   Verča1 (neregistrovaný)

   Re: okna nad 40000 bez DPH odepisovat?
   jde o technické zhodnocení najatého majetku - budete to muset ošetřit s pronajímatelem- pokud se měnily kus za kus a zůstal zachován standard, tak by bylo lepší, kdyby to zaplatil on a vy jste mu to kompenzovali např. ve zvýšeném nebo mimořádném nájemném. Jinak pro vás je to cizí TZ, které můžete odepisovat pouze pokud s nimi uzavřete smlouvu, která ošetří, že ho posléze od vás odkoupí za dohodnutou cenu (např. 1000 Kč, to už není rozhodující). V tomto případě byste si to TZ zařadili do majetku a odepisovali ve stejné skupině, jako je ta budova.

  • 9. 2. 2012 16:01

   LeaX (neregistrovaný)

   Re: okna nad 40000 bez DPH odepisovat?
   Z dotazu není zřejmé, zda jde o TZ, či opravu, takže si nedovolím automaticky soudit, o co jde.
   Pokud jste v nájmu, je třeba vyjít z nájemní smlouvy. Dle jakého zákona je uzavřena, zda je pronajímatel povinen provádět opravy, či zda je oprávněn k provedení TZ (případně k jeho následnému odpisování).

  • 9. 2. 2012 17:34

   Lada M. (neregistrovaný)

   Re: okna nad 40000 bez DPH odepisovat?
   Ta budova patří společníkům, kteří ji pronajímají firmě. Kvůli možnosti odpočtu DPH se okna nakoupila přes firmu a teď co s tím? Je tady nějaká možnost jak ta okna dostat do nákladů třeba jako nutnou opravu? Jedná se o výměnu starých oken za nová. Ta původní už se téměř rozpadala.

  • 9. 2. 2012 17:40

   Vladík (neregistrovaný)

   Re: okna nad 40000 bez DPH odepisovat?
   Možná by to šlo, prostá výměna starých oken za nové, kdy se záměna materiálu nepovažuje za TZ... nesměly by se tam např.zvětšovat okenní otvory, apod.

  • 9. 2. 2012 17:42

   JirkaZ (neregistrovaný)

   Re: okna nad 40000 bez DPH odepisovat?
   Možná Vám udělám radost, ale dle mého názoru se jedná o opravu, zvlášt pokud nová okna mají stejný rozměr jako ta stará.

   Firma by měla mít ošetřeno, že výměnu oken může provést (majitel nemovitosti souhlasí)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).