Hlavní navigace

Nemoc a práce přesčas

 • (neregistrovaný)

  10. 2. 2012 12:27

  Prosím o konzultaci. Jak byste zadali toto:
  Zaměstnanec má plán směn od pondělí do pátku po 8 h. V sobotu 14.1. šel pracovat s tím, že si někdy v následujícím období (do 3 měsíců) vybere náhradní volno. V sobotu 14.1. odpracoval 8 h a udělal si úraz, byl sepsán záznam o prac. úraze s tím, že bylo odpracováno 8 h. Neschopenka byla vystavena od 14.1. Od kdy zadat začátek nemoci - od 14.1. (protože ten den vlastně neměl plánovanou směnu, ale pracoval přesčas), nebo od 15.1.?

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 2. 2012 15:02

   Kara (neregistrovaný)

   Re: Nemoc a práce přesčas
   Jde o to, že sobota nebyla v plánu směn. Jeho rozvržení pracovní doby je pondělí až pátek. V sobotu pracoval přesčas.

  • 13. 2. 2012 9:22

   kojuma (neregistrovaný)

   Re: Nemoc a práce přesčas
   Já tomu rozumím ale přesto musíte vědět jak měl v sobotu pracovat. Přeci když měl pracovní úraz musel se mu stát v pracovní době, to znamená že zaplatíte mzdu za odpracované hodiny a zbytek náhradu.
   Např.: měl mít směnu od 7:00 do 15:30 a úraz se mu stal v 10:00, odešel k lékaři a on mu vystavil neschopenku, 1. den pracovní neschopnosti mu zaplatíte za 3 hodiny mzdu a zbytek náhradu. Něco jiného by bylo, kdyby odpracovat celou směnu a pak šel k lékaři, pak je první den PN až následující pondělí.

  • 13. 2. 2012 10:43

   Kara (neregistrovaný)

   Re: Nemoc a práce přesčas
   Právěže oč tu kráčí je to, že sobota nebyla v plánu směn. Sobotní práce byla práce přesčasová a to je rozdíl. Kdyby se mu to stalo např. v pátek, bylo by jasné, kolik hodin ze své plánované směny odpracoval (buď by odpracoval část směny a nemoc by byla zadána od toho dne, nebo celou směnu a nemoc by byla zadána od následujícího dne). Ale sobotní práce byla přesčasová, to není žádná plánovaná směna, to jde do práce a pracuje tolik hodin, kolik je potřeba, takže se nedá určit, zda odpracoval celou směnu nebo jen její část, protože přesčasová práce není směna.

  • 13. 2. 2012 13:00

   kojuma (neregistrovaný)

   Re: Nemoc a práce přesčas
   Tak nevím ale práci přesčas nařizuje zaměstnavatel a tak přeci musíte vědět jak ji měl nařízenou, jinak tu neschopenku nezlikvidujete.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).