Hlavní navigace

Koupě s.r.o. - co a jak zaúčtovat?

• (neregistrovaný) 82.100.31.---

17. 2. 2012 12:01

Prosím o pomoc.
    Potřebuji zaúčtovat s.r.o., jedná se koupi. Bylo založeno 10/10, koupeno 11/10, zápis do OR 1.11.10. Základní vklad je 200000 Kč. K tomuto s.r.o. byl založen v říjnu účet, mám k dispozici výpis za 10,11/10. Je tam v 10/10 vloženo 200000 Kč a v 11/10 výběr 199940 a nějaký úrok. V 1/11 je tento účet zrušen. Vybranou částku převzal nový jednatel v hotovosti. Ještě byla zaplacena částka za převod OP 219.000 Kč. Jak toto všechno zaúčtovat? Přiznání se bude podávat letos, protože s.r.o. nevykázala žádný pohyb.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 17. 2. 2012 13:20

Vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

Re: koupě s.r.o. - co a jak zaúčtovat?
      Trochu nechápu- pokud FO koupila 100% podíl v s.r.o., tak došlo jen ke změně společníka a s.r.o. kontinuálně existuje dál, takže mělo podat k 31.12.2010 DPPO a k 31.12.2011 také, peníze za podíl jsou věcí mezi kupujícím a prodávajícím a s.r.o.se netýkají. Společnost měla vést účetnictví od svého zápisu do OR.

• 17. 2. 2012 16:18

jasu (neregistrovaný) 82.100.31.---

Společnost byla zřejmě založená jen za účelem prodeje a žádný pohyb nevykazovala. Smysl tohoto mi uniká. K dispozici žádné předchozí účetnictví nemám, jen dokumenty o převodu. Přiznání budeme podávat za období 14 měsíců dle par. 17a písm.d).

• 17. 2. 2012 17:59

L. (neregistrovaný) 90.176.109.---

Někdo si nechá založit společnost. Právník (či někdo jiný) ji založí, obvykle se stává společníkem, společnost vznikne (zápis do OR). Kupec koupí od zakládajícího společníka podíl za dohodnutou částku + případně další částky (některé smlouvy jsou k neuvěření).
      Společnost vede účto od svého vzniku. Zatím jsem neviděla u žádné takto pořízené společnosti, že by někdo zavedl její účto a předal ho novému společníkovi.
      Pro většinu kupců značně nevýhodný obchod, neboť "zaplatí" nejen základní kapitál, ale i další částky, které by při "normální" formě založení společnosti nesla sama společnost.
      Kdo chce kam ...

• 29. 2. 2012 7:56

daada (neregistrovaný) 90.179.221.---

No myslím, že společnost kupuje právě ten, kdo nemá peníze na základní jmění ... smysl je v tom, že ve skutečnosti zaplatí jen těch 19.000, 200.000 převezme nový společník jakoby v pokladně, ale ve skutečnosti ... Každopádně je zvykem, že prodávající zavede účetnictví a předá závěrku ke dni prodeje kupujícímu - nulový výkaz zisků a ztrát zpravidla, v rozvaze 200 tis.pokladna, 200 tis. základní jmění. Zkuste si to vyžádat ... Těch 19 či kolik tisíc se pak většinou fakturuje jako ekonomické poradenství, aby si to společnost mohla uplatnit v nákladech. S tímto jsem se aspoň setkala v praxi já.

• 14. 2. 2016 11:53

JPx (neregistrovaný) 109.81.211.---

Dobrý den, tak ted řeším to stejné a pořád nechápu, ze nový společník zaplatí jen15 tis. kč, ale vlastně v uctu bude mít navedenou pokladnu s 100 tis. Kč, jelikoz samozřejmě původní společník vklad před prevedením podílu z banky vybral a bylo uctovano jako dotae pokladny. To tak lze ? Furt jsem hledala, ze musi byt někde nějaký jiný pokyn, pokud se tak dělá....., přeci to je jasné, ze na pokladně neni nic.., ale je to pro fU v pořádku ?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).