Hlavní navigace

Výpověď - nadbytečnost

  • (neregistrovaný) 212.158.154.---

    23. 2. 2012 12:17

    zaměstnankyně byla na rodičovském příspěvku a po třech letech se chce vrátit zpět do zaměstnání. Její místo je však obsazené a proto ji chceme propustit pro nadbytečnost. Je tam nějaká výpvědní lhůta? Anebo když se s ní dohodneme, tak můžeme ukončit pracovní poměr okamžitě ponástupu z rodičáku?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 23. 2. 2012 12:35

      atreus

      Re: výpověď - nadbytečnost
      Správně jste její místo měli obsadit zaměstnancem na dobu určitou (na dobu MD,dovolené a RD pracovnice XY), jako to dělají mnohde jinde.

      Pokud jí dáte výpověď, tak ze zákona je výpovědní doba - viz § 51 ZP.
      Nebo s ní můžete skončit pracovní poměr dohodou k tomu datu, na kterém se dohodnete.

    • 23. 2. 2012 12:58

      Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

      Re: výpověď - nadbytečnost
      Jen dodám, že dohoda je možná kdykoliv, tedy i během rodičáku.

    • 23. 2. 2012 13:23

      VH

      Re: výpověď - nadbytečnost
      Výpověď asi těžko, protože pro ni nejsou dány podmínky. Pracovní místo je obsazeno, tudíž zaměstnavatel neprovedl organizační změnu. Zaměstnankyni bych poradila, ať se ani nehne a požaduje, abyste jí přidělovali práci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).