Hlavní navigace

Zdanění důchodů § 8

  • (neregistrovaný) 77.48.54.---

    27. 2. 2012 8:14

    Dobrý den,
    chápu správně, že se důchod nedaní, když příjem překročí 840.000,-- Kč dle § 8.
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 27. 2. 2012 8:22

      jasná (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: zdanění důchodů § 8
      Pokud úhrn příjmů překroří 840 000,-Kč za r. 2011, pak se starobní důchod dodaní.

    • 27. 2. 2012 8:28

      13hv (neregistrovaný) 77.48.54.---

      Re: zdanění důchodů § 8
      §4 odst. 3 .. součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 ..., právě že tam není § 7 až § 9, ale § 7 a § 9 tak teď nevím, když má příjem dle § 8 jestli zdanit důchod nebo ne.
      Prosím ještě o přesnější vysvětlení
      Děkuji

    • 27. 2. 2012 9:28

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: zdanění důchodů § 8
      podle mne se to na §8 nevztahuje:mfcr.cz
      Platí vždy limit pro osvobození pravidelně vyplácených důchodů podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů?

      Odpověď:
      Zákonem č. 346/2010 Sb. byla zavedena od 1.1.2011 ust § 4 odst. 3 zákona o daních z příjmů nová úprava pro zdanění důchodů uvedených v § 4 odst. 1 písmeno h) zákona o daních z příjmů, dle které přesáhne-li součet příjmů ze závislé činnosti podle § 6 a dílčích základů daně z podnikání podle § 7 a z pronájmu podle 9 za zdaňovací období částku 840 000 Kč, bude důchod podléhat zdanění plné výši. U příjmů ze závislé činnosti podle § 6 zákona o daních z příjmů se bude do limitu započítávat skutečný příjem (nikoliv příjem navýšený o povinné sociální a zdravotní pojištění tzv. super hrubá mzda). U § 7 a § 9 zákona o daních z příjmů je míněn dílčí základ daně, tj. příjem po odečtu daňově uznatelných výdajů. Z výše uvedeného vyplývá, že důchodce, který poprvé za kalendářní rok 2011 má součet příjmů ze zaměstnání a základů daně z podnikání a pronájmu vyšší než částku 840 000 Kč musí tuto částku včetně celého vyplaceného důchodu zahrnout do základu daně pro výpočet daně z příjmů fyzických osob.

    • 27. 2. 2012 9:44

      rita (neregistrovaný) 85.70.241.---

      Re: zdanění důchodů § 8
      Dobrý den, potřebuji k tomu nějaké potvrzení, kolik jsem v loňském roce pobírala starobního důchodu? Děkuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).