Hlavní navigace

Výpovědní doba a porušení pr.povinností

• (neregistrovaný) 90.179.142.---

2. 3. 2012 11:34

Dobrý den, mám dotaz(y) ohledně práv zaměstnavatele vůči zaměstnanci ve výpovědní době.
    K 1.3. jsem obdržela výpověď pro nadbytečnost, jede mi dvouměsíční výpovědní lhůta, která skončí 30.4.
    Vím, že mám právo na poskytnutí volna při hledání nového zaměstnání - na pohovory. Toto volno je placené nebo neplacené?

Může mi zaměstnavatel ve výpovědní době dát okamžitou výpověď pro porušení pracovních povinností? Či několik upomínek o nesplnění pracovních povinností a pak následně na jejich základě změnit výpověď na okamžitou?

Nesouhlasila jsem totiž s dohodou a trvala na výpovědi a mám pocit, že mi to zaměstnavatel nyní dává "vyžrat" a chce po mně najednou mnohem více práce než-li dříve a trvá na určitých postupech a výsledcích.

Děkuji moc za pomoc.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 3. 2012 14:49

atreus

Re: Výpovědní doba a porušení pr.povinno
      Na předané výpovědi se nic měnit nemůže.
      Možné je ale Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
      (1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,
      a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
      b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

VOLNO - s náhradou mzdy:
      Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru se poskytne na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 půlden v týdnu, po dobu odpovídající výpovědní době v délce dvou měsíců. Ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu před skončením pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce, nebo dohodou z týchž důvodů. Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).