Hlavní navigace

Nemocenské pojištění

• (neregistrovaný) 217.112.171.---

4. 3. 2012 19:03

Prosím Vá můžete mi někdo vysvětlit jak je to s dobrovlnou nemocenskou. Patrně jsem přehlídl nějakou změnu .
    Už pár let si platím dobrovolně nemocenskou ve výši 265 Kč (cca 4 roky) a letos mi poslali ze sociálky inventuru důch.pojištění a inventuru nemocenské a abych pravdu řekl nějak mi z toho jde hlava kolem.
    Podle výpisu mám srovnat určený MZ z inventury nemocenské a určemý MVZ z důchodovky a ty nakonec porovnat s minimálním MVZ z důch a dostanu nějakej výsledek a teď nevím jestli mám něco doplácet nebo ne. Jsem z toho trochu jelen - můžete mi prosím poradit každý měsíc mám uhrazené pojistné na nemocenskou 265 kč a k tomu určený MZ 11478 (vypočetla sociálka), Na důchodovém mám určený MVZ 6188 a minmální 6507 Kč. Když budu postupovat při posuzování podle nich vyjde mi že nemám doplácet nic protože minimální MVZ není nejnižší částka z těchto tří čísel. Je to tak nebo nebo to chápu špatně.
    Díky za radu

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 3. 2012 20:32

Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

Re: Nemocenské pojištění
      od r.2011 je změn, pokud platíte na nemocenskou vyšší částku, než minimální, musíte platit i na důchodové ve stejném poměru. K vaší částce 265 ND vychází vyměřovací základ těch 11478 Kč (něco jako vaše hrubá mzda), a z toho 29,2% je 3352 - to byste měl platit na důchodové pojištění měsíčně. (ND jsou 2,3% z toho základu). Pokud jste důchodové platil z menšího základu, přeplatek na nem. vám vrátí, nebo si doplatíte to důchodové

• 5. 3. 2012 11:17

Pepan 368 (neregistrovaný) 217.112.171.---

Díky moc jsem si oddechl
      jenom ještě jedna otázka když nechci důchodové doplati tak ten přeplatek na nemocenské mi vrátí sami nebo si musím zažádat?

• 5. 3. 2012 12:45

Jindra1 (neregistrovaný) 90.178.136.---

Pokud vám je ještě nevrátili, tak se domluvte při odevzdávání ročního přehledu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).