Hlavní navigace

Student jako OSVČ + zaměstnanec

 • (neregistrovaný) 80.90.128.---

  6. 3. 2012 11:43

  Dobrý den,
  Jsem student vysoké školy a zároveň podnikám, z podnikání odvádím sociální + zdravotní, a paušálně mám nastavené platbu daní. Podotýkám že podnikání je hlavní činnost a zaměstnání bude jen krátkodobá vedlejší činnost

  Nyní se mi do toho ještě přimýchala povinná praxe při studiu, která je ovšem placená, a budu tedy navíc i zaměstnancem. A už se v tom začínám ztrácet, co všechno budu muset jako student+OSVČ+zaměstnanec státu odvádět.

  zaměstnavatel mi zdělil že si budu muset platit zdravotní(4,5%, 9% mi bude hradit on) a 15% srážku na dani(zřejmě zálohově).

  Jelikož se bude jednat o krátkodobý úvazek a přijmy by ze zaměstnaneckého poměru neměli přesáhnout 20 000Kč (jedná se o 3 měsíční kontrakt), ptám se zda vůbec má cenu nějaké daňové prohlášení vůbec podepisovat, protože bych stejně uplatnil slevu na poplatníka+plus slevu na studenta,jestli tedy vůbec danit, a pokud ANO jak postupovat?

  Dále by me zajímala otázka zejména toho zdravotního(sociální platit nebudu), jako OSVČ si platím zvlášt zdrav. a soc. pojištění, to budu muset platit i jako zaměstnace (tedy 2x)

  Děkuji za radu

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 3. 2012 12:09

   Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

   Re: Student jako OSVČ + zaměstnanec
   Z jakého důvodu nebudete platit sociální z pracovního poměru? Podepsat prohlášení poplatníka je dobré z toho důvodu, že vám hned bude uplatněna sleva na poplatníka. V případě, že by příjem byl v některém měsíci menší než 5000,-, tak bez podepsaného prohlášení by byla použita srážková daň, která je konečná a nelze ji vyúčtovat v DP.

  • 6. 3. 2012 12:12

   Mádle M. (neregistrovaný) 80.90.128.---

   Re: Student jako OSVČ + zaměstnanec
   To netuším, mám to tak uvedeno ve předsmmuvní dohodě:
   Z odměny praktikanta je odváděna daň z příjmu a zdravotní pojištění, ve výši a způsobem určenými právními předpisy ČR. Z odměny není odváděno sociální pojištění.

  • 6. 3. 2012 12:19

   Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

   Re: Student jako OSVČ + zaměstnanec
   Tak to se omlouvám, myslela jsem, že se bude jednat o pracovní poměr. Studentské praxe neznám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).