Hlavní navigace

Nová pracovní smlouva

  • (neregistrovaný) 78.108.154.---

    7. 3. 2012 9:12

    měli jsme zaměstnance zaměstnaného na dobu určitou do 31.12.2011 a od 3.1.2012 jsme ho zaměstnali znovu s novou pracovní smlouvou, chceme se zeptat,zda platí znovu 3 měsíční zkušební doba, v případě že ho chceme propustit, tak jestli můžeme právě v té zkušební době bez nějakého odstupného, nebo je to jinak?

    děkujeme

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 3. 2012 10:16

      pája

      Re: nová pracovní smlouva
      >měli jsme zaměstnance zaměstnaného na dobu určitou do
      >31.12.2011 a od 3.1.2012 jsme ho zaměstnali znovu s
      >novou pracovní smlouvou, chceme se zeptat,zda platí
      >znovu 3 měsíční zkušební doba,
      to musíte vědět především Vy, jestli jste platně zk. dobu v nové PS sjednali, to my netušíme
      v případě že ho chceme
      >propustit, tak jestli můžeme právě v té zkušební době bez
      >nějakého odstupného,
      máte-li ji sjednánu, tak postup běžný dle ZP- zrušení ve zk. době a BEZ odstupného.
      nebo je to jinak?
      >
      >děkujeme

    • 7. 3. 2012 11:19

      macíček222 (neregistrovaný) 78.108.154.---

      Re: nová pracovní smlouva
      >>měli jsme zaměstnance zaměstnaného na dobu určitou do
      >>31.12.2011 a od 3.1.2012 jsme ho zaměstnali znovu s
      >>novou pracovní smlouvou, chceme se zeptat,zda platí
      >>znovu 3 měsíční zkušební doba,
      >to musíte vědět především Vy, jestli jste platně zk.
      >dobu v nové PS sjednali, to my netušíme
      > v případě že ho chceme
      >>propustit, tak jestli můžeme právě v té zkušební době
      >>bez
      >>nějakého odstupného,
      >máte-li ji sjednánu, tak postup běžný dle ZP- zrušení
      >ve zk. době a BEZ odstupného.
      > nebo je to jinak?

      ve smlouvě máme zkušební dobu, takže my to mělo být že pokud máme novou pracovní smlouvu, tak běží opět zkušební doba,že?
      >>
      >>děkujeme

    • 7. 3. 2012 11:21

      pája

      Re: nová pracovní smlouva
      >>>měli jsme zaměstnance zaměstnaného na dobu určitou do
      >>>31.12.2011 a od 3.1.2012 jsme ho zaměstnali znovu s
      >>>novou pracovní smlouvou, chceme se zeptat,zda platí
      >>>znovu 3 měsíční zkušební doba,
      >>to musíte vědět především Vy, jestli jste platně zk.
      >>dobu v nové PS sjednali, to my netušíme
      >> v případě že ho chceme
      >>>propustit, tak jestli můžeme právě v té zkušební době
      >>>bez
      >>>nějakého odstupného,
      >>máte-li ji sjednánu, tak postup běžný dle ZP- zrušení
      >>ve zk. době a BEZ odstupného.
      >> nebo je to jinak?
      >
      >ve smlouvě máme zkušební dobu, takže my to mělo být že
      >pokud máme novou pracovní smlouvu, tak běží opět
      >zkušební doba,že?
      >>>ANO, se všemi důsledky a možnostmi řešení
      >>>děkujeme

    • 9. 3. 2012 10:58

      Mgr. Martina Činková,advokátka (neregistrovaný) 90.176.211.---

      Re: nová pracovní smlouva
      Dobrý den,

      sjednání zkušební doby je dobrovolné (viz aktuální ust. § 35 zákoníku práce). Záleží tedy na Vás, zda jste se zaměstnancem zkušební dobu v rámci nové pracovní smlouvy znovu dohodli. Zde však především upozorňuji na ust. § 35 odst. 3 zákoníku práce, který uvádí, že zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce. Pokud tedy v den nového nástupu do práce nebyla zkušební doba sjednána (musí být písemně), dodatečně ji stejně sjednávat nemůžete.

      Pokud jste zkušební dobu se zaměstnancem řádně písemně sjednali nejpozději v den nástupu do práce, potom ohledně skončení pracovního poměru doplňuji, že platí aktualizovaný § 66 zákoníku práce, podle kterého platí, že zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 dnů a v období od 1.1.2012 do 31.12.2013 v době prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.

      Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být provedeno písemně; pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).