Hlavní navigace

Podpis daňového prohlášení

• (neregistrovaný) 77.78.88.---

7. 3. 2012 16:50

Mohu mít u dvou různých zaměstnavatelů podepsané daňové prohlášení s tím,že u jednoho budu uplatňovat slevu na dani a druhého nikoliv(viz.prohlášení poplatníka daně z příjmů-část I.odstavec 1.)
    Jde mi o to,aby u druhého zaměstnavatele mi nebyla srážena srážková daň,která nevstupuje do ročního zúčtování a tudíž by mi nemohla být vrácena jako to je v případě zálohové daně.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 3. 2012 18:24

xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

Re: Podpis daňového prohlášení
      není to možné

zákon o daních z příjmů
      § 38k Uplatnění nezdanitelných částek ze základu daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků , slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění

odst.6) Poplatník může podepsat prohlášení podle odstavce 4 na stejné období kalendářního roku pouze u jednoho plátce.

odst.) Plátce daně srazí zálohu podle § 38h odst. 4 a přihlédne k měsíční slevě na dani podle § 35ba a k měsíčnímu daňovému zvýhodnění, podepíše-li poplatník do 30 dnů po vstupu do zaměstnání a každoročně nejpozději do 15. února na příslušné zdaňovací období prohlášení o tom,že současně na stejné období kalendářního roku nepodepsal u jiného plátce prohlášení k dani,

• 8. 3. 2012 6:59

stázička (neregistrovaný) 77.78.88.---

No toto jsem si taky našla.Ale proč teda na tiskopise prohlášení poplatníka se zaškrtává buď slevu uplatňuji či nikoliv?Proto jsem myslela,že nebude uplatňovat slevu a já budu srážet zálohovou daň nikoliv srážkovou.Nevíte o nějakém metodickém pokynu nebo příkladech?
      Jinak díky

• 8. 3. 2012 7:23

HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

Sleva na dani je možnost nikoli povinnost. Tzn. můžu podepsat a neuplatňovat. Ale nemůžu podepsat, pokud už mám podepsáno jinde! Podle mého je to v zákoně napsáno docela jasně. Na co metodický pokyn?

• 8. 3. 2012 7:53

>>>>Mohu mít u dvou různých zaměstnavatelů podepsané
      >>>>daňové prohlášení s tím,že u jednoho budu uplatňovat
      >>>>slevu
      >>>>na dani a druhého nikoliv(viz.prohlášení poplatníka
      >>>>daně z příjmů-část I.odstavec 1.)
      >>>>Jde mi o to,aby u druhého zaměstnavatele mi nebyla
      >>>>srážena srážková daň,která nevstupuje do ročního
      >>>>zúčtování a tudíž by mi nemohla být vrácena jako to
      >>>>je
      >>>>v
      >>>>případě zálohové daně.
      >>>
      >>>není to možné
      >>>

>>No toto jsem si taky našla.Ale proč teda na tiskopise
      >>prohlášení poplatníka se zaškrtává buď slevu
      >>uplatňuji
      >>či nikoliv?Proto jsem myslela,že nebude uplatňovat
      >>slevu a já budu srážet zálohovou daň nikoliv
      >>srážkovou.Nevíte o nějakém metodickém pokynu nebo
      >>příkladech?
      >>Jinak díky
      >Sleva na dani je možnost nikoli povinnost. Tzn. můžu
      >podepsat a neuplatňovat. Ale nemůžu podepsat, pokud už
      >mám podepsáno jinde! Podle mého je to v zákoně napsáno
      >docela jasně. Na co metodický pokyn?

No takže u jednoho podpis a sleva a u druhého nemůžu podepsat,tak tam do 5000,-Kč srážkovou a nad 5000,-Kč zálohovou nebo stále srážkovou když nemohu podepsat bez slevy?.Pak teda,když mám malé příjmy u obou zaměstnavatelů,tak mi v celoroku díky srážkové dani nebudou daně vlastně vráceny.
      Hledala jsem nějaký příklad,který by mi to objasnil,ale našla jsem jen obecné.

• 8. 3. 2012 8:01

xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

Nad 5000,- u nepodepsaného bude zálohová a v tom případě máte povinnost podat DP. Kolik máte u každého zaměstnavatele? Podle toho je možné poradit, kde podepsat.

• 8. 3. 2012 9:07

No u jednoho mám 8000 a druhého 3000 a navíc mám ještě invaliditu 1.st.,takže podepsané mám u těch 8000,takže daň nula,a u těch 3000 je ta srážková,takže v podstatě přicházím těch 450,-Kč měsíčně,které se mi v celoroku právě nevrátí i když by mi to samo jinak dalo,kdyby to byla zálohová daň.Jak to vyřešit?
      Díky

• 8. 3. 2012 9:22

HP (neregistrovaný) 77.92.222.---

Jednoduše. Podepsat u toho, kde máte 3000, pak budete mít tam nulovou daň. U toho prvního bude sice sražená záloha, ale tu dostanete po podání DP zpět. Nebo se domluvte s druhým zaměstnavatelem, aby vám výplatu vyplácel za 2 měsíce dohromady, pak tam bude taky sražena zálohová daň.

• 8. 3. 2012 10:01

Tak díky moc za radu!Zkusím se domluvit a přeorganizovat!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).