Hlavní navigace

Přerušení podnikání a paušální výdaje

• 78.80.13.---

11. 3. 2012 22:05

Prosím o radu, už jsem totálně zblblá.
    Živnostník neplátce, roky uplatňuje výdaje paušálem 60%. Podnikání přerušil a od ledna 2012 je zaměstnán. Sedím nad jeho daňovým přiznáním a nevím, kam s neuhrazenou fakturou :-)
    Skutečné příjmy 2011 měl (dejme tomu) 200 tisíc.
    Ve 12/2011 vystavil fakturu na 30 tisíc, peníze mu přišly na účet v lednu. Jak spočítat daňový základ?

Varianta a)
    Vezmu skutečné příjmy 200 tisíc, z nich výdaje 60% = 120 tisíc, rozdíl příjmy minus výdaje na řádku 104 je tedy 80 tisíc. K tomu na řádku 105 připočtu úpravu dle §23 = tu nezaplacenou fakturu 30 tisíc, z ní už NEuplatním žádný paušál, tudíž základ daně bude 80+30 = 110 tisíc. Z těchto 110 tisíc se pak vypočítá soc. i zdr.poj.

Varianta b)
    Ke skutečným příjmům 200 tisíc přičtu i tu neuhrazenou fakturu 30 tisíc, tudíž vykázané příjmy na řádku 101 budou 230 tisíc, z nich 60% výdaje paušálem vyjdou 138 tisíc. Žádné úpravy dle §23 dělat nebudu a základ daně tudíž vyjde 92 tisíc, stejně tak jako 92 tisíc je pak základ pro výpočty SP a ZP.

Podle zákona se mi zdá správná varianta a), ale připadá mi nespravedlivé, že v případě a) zaplatí daň, SP i ZP z vyšší částky než v případě b).

V tomto případě jsem použila relativně nízké a kulaté částky, aby se to dobře počítalo. Ve skutečnosti jde o daleko větší peníze, tudíž rozdíl na daních i pojistném je o dost vyšší. Můžete mi prosím někdo vysvětlit, jak je to správně? Děkuji předem!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).