Hlavní navigace

Nahlášení nemoci

  • (neregistrovaný) 78.108.154.---

    15. 3. 2012 8:04

    do kdy musí zaměstnanec dát vědět zaměstnavateli, že je nemocen, případně do kdy přinést nemoc.lístek?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 15. 3. 2012 8:33

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: nahlášení nemoci
      § 193
      "Zaměstnavatel je povinen určit, do kdy nejpozději před výplatním termínem musí být předloženy doklady pro poskytnutí náhrady mzdy nebo platu, aby tato náhrada mohla být v tomto výplatním termínu vyplacena."

      Zaměstnanec by měl dát vědět zaměstnavateli neprodleně. Což může znamenat něco jiného, když leží po autohavárii na ÁRU a něco jiného, když se ráno probudil s angínou.

    • 15. 3. 2012 8:35

      karin 123 (neregistrovaný) 78.108.154.---

      Re: nahlášení nemoci
      on je právě nemocný jen s angínou,jen nám volal, ale zatím nepřinesl nemocenský lístek,tak mi jde o to , do kdy by to měl přinést?

    • 15. 3. 2012 8:50

      RenataH (neregistrovaný) 80.188.42.---

      Re: nahlášení nemoci
      jestli leží s angínou, tak asi nemá ani vycházky, tak neschopenku nepřinese. Mohl by jí případně po někom poslat. Nepíšete , jak dlouho je nemocný.

    • 15. 3. 2012 8:51

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: nahlášení nemoci
      Vy musíte vědět, do kdy ho potřebujete a zaměstnancům to dát vědět. Jestli onemocněl v březnu, tak vám bude stačit s lístkem na peníze k 31.3. nebo rovnou s uschopenkou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).