Hlavní navigace

Náklady za vymožení pohledákvy u dlužník

 • (neregistrovaný) 46.174.36.---

  15. 3. 2012 9:13

  dobrý den, můžete mi prosím poradit? jsou náklady za vymáhání pohledávky u dlužníka daň. účinné? a co DPH když je na faktuře od věřitele (tyto náklady zvlášť přefakturovává).. děkuji

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2012 11:56

   ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

   Re: náklady za vymožení pohledákvy u dlu
   Cenzor příspěvek přes oběd smáznul (důvod?), tak posílám znovu...

   Výcuc z článku - Martin Děrgel, 3.8.2011:
   "U dlužníka nejsou exekuční náklady daňově uznatelné. Za exekuční náklady se považuje
   * odměna exekutora,
   * náhrada paušálně určených či účelně vynaložených hotových výdajů,
   * náhrada za ztrátu času při provádění exekuce,
   * náhrada za doručení písemností,
   * odměna a náhrada nákladů správce podniku, a
   * jeli exekutor nebo správce podniku plátcem daně z přidané hodnoty, je nákladem exekuce rovněž příslušná daň z přidané hodnoty podle zvláštního právního předpisu.

   Naproti tomu u dlužníka (povinného) je daňově účinným výdajem (nákladem) náhrada nákladů řízení oprávněné osoby, která by měla zahrnovat náklady (výdaje), které vznikly oprávněnému. A to s oporou v § 24 odst. 2 písm. p) ZDP, jelikož se jedná o povinnost vyplývající z exekučního zákona, o níž ZDP nestanoví jinak.
   Daňovým výdajem (nákladem) jsou i výlohy na právní zastoupení dlužníka (povinného) při jednání před soudem, a za související právní poradenství apod., jakož i případné soudní poplatky [§ 24 odst. 2 písm. ch) ZDP] a smluvní úroky z prodlení placené oprávněnému [tyto až jejich zaplacením, viz § 24 odst. 2 písm. zi) ZDP].

   Poznámka autora: Přitom jsem samozřejmě vycházel z předpokladu, že předmětná exekuce dotyčné OSVČ souvisí s její podnikatelskou činností (obchodní závazky) a nikoli s jejím soukromým životem (spotřebitelské půjčky apod.)."

  • 15. 3. 2012 12:21

   reníkreník (neregistrovaný) 46.174.36.---

   Re: náklady za vymožení pohledákvy u dlu
   Zvláštní, taky nechápu. No opravdu to souvisí s podnikáním. K reálné exekuci vůbec nedošlo. Jednalo se o pouze smluvního vymahače LS, který vymohl dlužné splátky na LS. A smlouva plyne dále. Nevím tedy jestli i v tomto případě, není nárok na odpočet DPH a výdaje nejsou daň. uznatelné. Fakturuje, respektive přefakturovává je přímo LS. Děkuji

  • 15. 3. 2012 12:41

   ... (neregistrovaný) 193.86.121.---

   Re: náklady za vymožení pohledákvy u dlu
   To byla poznámka autora článku, z kterého byl příspěvek. O spotřebitelských půjčkách nemůže být řeči, když se bavíme o výdajích spojených s podnikáním, to je jasné.
   Pohledávka tedy vymáhána nebyla, pouze LS dlužníka upomínala, aby zaplatil. Potom to ale jsou náklady, které si dá do výdajů LS, ne?

  • 15. 3. 2012 13:04

   reníkreník (neregistrovaný) 46.174.36.---

   Re: náklady za vymožení pohledákvy u dlu
   Upomínala je prostřednictvím vymahače, který si pro peníze osobně přišel. A za jeho účast vznikly právě upomínací náklady, které měla LS, ale přefakturovala je na dlužníka (mého klienta).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).