Hlavní navigace

Výtka + snížení platu. Lze?

  • (neregistrovaný) 90.180.224.---

    15. 6. 2012 9:52

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda lze při obdržení výtky dostat i snížení platu. Pokud ne, tak prokazování asi bude těžké (zaměstnavatel může odůvodnit malus čim chce). Lze již po první výtce (nejedná se o hrubé porušení prac. kázně) počítat s výpovědí? (§52 f) Nebo je potřeba dostat výtek více?
    Dle zaměstnavatele je to třetí výtka, já jsem nikdy žádnou jinou neobdržel, ani nepodepsal. Zaměstnavatel nebyl schopen dohledat mou podepsané předchozí dvě, navíc jsou starší než 12 měsíců - je v tomto případě výtka neplatná, nebo se jedná o první?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).