Hlavní navigace

exekuce z DPP - prý ano- průšvih?

• (neregistrovaný) 92.62.224.---

21. 6. 2012 23:05

Dobrý den, prosím pomůžete?
    Máme paní na DPP- měs. částka cca 4000,-.
    V lednu 2012 na ní přišly 4 exekuce- dopravní podnik.
    Volala jsem exekut. a pán mi sdělil, že z DPP dle par. 299 Osř se sráží, protože jsem měla prvně nehádala jsem se. A začala hledat- o DPP ani slovo, na školení též bylo řečeno jen kdyř má dlužník HPP+DPP, nebo DPč+ DPP, domnívala jsem se tedy že se nesráží. Paní má jen tu DPP u nás tak jsem 2x odepsala na e-mail, že má u nás jen DPP- v částka je nízká 4000 a z té nelze srážet. Týden jsem se nedovolala- nic se nedělo, tak jsem myslela, že je vyřízeno.
    A ejhle, před 2 dny přičla výzva k součinnosti mimo jiné chtěli výpl. pásky za leden až květen. Pásky jsem neposlala- napsala cifry a zbytek odpovědí. Dnes volala paní, že jsme měli srážet a že máme ( jako firma) 15 dní na to abychom poslali částky vyplacené neoprávněně paní- měli jsme prý posílat vše celé 4000 tisíce. A vyhrožují, že mohou dát až 50.000 pokutu, pokud nezaplatíme ( do 15 dnů)- a dají nás prý k soudu.
    Tak jsem z toho jelen, Přece nebude chodit do práce zadarmo? Jeden měsíc jí nezaplatím a už nepřijde.
    Prosím o názory - moc děkuji.
    Monika 123

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 22. 6. 2012 0:19

Zdenka01 (neregistrovaný) 83.208.3.---

Re: exekuce z DPP - prý ano- průšvih?
      Z čeho se exekuce nesráží

Připomínáme změnu občanského soudního řádu, na základě které se od roku 2012 nesráží z nemocenských dávek ošetřovného a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a v mateřství. Stejně jako v loňském roce podléhají exekučním srážkám dávky nemocenské a peněžitá pomoc v mateřství.

Naopak pro rok 2012 zůstává v platnosti ustanovení, kterým se výkony rozhodnutí nesráží z dohod o provedení práce. Týká se pouze výkonu rozhodnutí, tj. exekucí. Srážky například na základě dohody zaměstnavatele se zaměstnancem z dohody o provedení práce možné jsou. Podle § 299 občanského soudního řádu se srážky ze mzdy a jiných příjmů týkají dohody o pracovní činnosti, nikoliv dohody o provedení práce, vysvětlu­je Petra Báčová. Dodává, že to ovšem neimplikuje, že odměnu, která povinnému plyne z dohody o provedení práce, nemůže soudní exekutor postihnout. Na tyto příjmy je totiž nutné pohlížet jako na „jinou peněžitou pohledávku“ podle § 312 odst. 1 občanského soudního řádu.

V tomto ustanovení jsou vymezeny případy vymykající se nárokům definovaným v uvedeném § 299 a rovněž pohledávkám z účtu u peněžních ústavů. Pro dohodu o provedení práce tedy platí, že plnění z ní vyplývající jsou postižitelná v celém rozsahu, a to přikázáním jiné peněžité pohledávky (i s perspektivou budoucí splatnosti). Zjednodušeně řečeno, zaměstnavatel z dohody o provedení práce v rámci zúčtování mzdy nesráží, exekutor ale dlužníkovi peněžitou odměnu „zabavit“ může.

• 22. 6. 2012 7:34

Monika 123 (neregistrovaný) 83.208.203.---

To znamená, že jsme měli vždy celou částku poslat exekut.?
      Paní má výplatu hotově. Dyť je to nelogické.Bude chodit 0,5 roku na brigádu zadarmo?
      Takže je jasné, že ihned po výplatním termínu přestane chodit do práce.

• 23. 1. 2013 16:43

Jana K (neregistrovaný) 213.151.77.---

Ježišmarjá, co to tady melete. Pokud má paní 4 tis měsíčně, tak se jí nesrazí nic ať už to je na DPP nebo v pracovním poměru !!! A i kdyby měla 50 000, tak z DPP se jí nesrazí ani koruna. To co Vám řekla "paní od soudu" je absolutní blábol.

• 23. 1. 2013 21:56

Monika 12 (neregistrovaný) 178.255.168.---

Dobrý den není to blábol. Ano museli jsme zaplatit...Tak pozor na to .
      Pokud by jste chtěla podrobnosti. Hoďte se email napíšu jak probíhalo.
      Bohužel je to tak.
      Mějte se Monika 123

• 20. 5. 2013 18:58

Markéta111 (neregistrovaný) 88.102.15.---

Milá Moniko, prosím jestli ještě najdete tuto zprávu o reakci. Dnes mi volala paní z exekutorského úřadu a úplně na mě řvala, že co si to dovolujeme, že našemu zaměstnanci na DPP nesrážíme vše a neposíláme, že nás okamžitě dává ke kárnému soudu a budeme platit tučnou pokutu. On má dvě malé děti a ženu na mateřské a prý mu nesmím nechat ani korunu!!!!!!!!!!!!
      Prosím Vás je to opravdu tak, pročítám tady diskuze a dost si názory protiřečí, to přeci nemůže být pravda. Chudák nemůže sehnat normální práci, tak jsem ho zaměstnali částečně na dohodu na výpomocné práce a nemůžeme mu dát nic??
      ještě z toho firma bude mít problémy. Opravdu tady v naší zemi platí za dobrotu na žebrotu??
      Moc děkuji za reakce Markéta

• 21. 5. 2013 21:05

Monika 1423 (neregistrovaný) 178.255.168.---

Dobrý den Makéto kdyžtak napište adresu - napíšu Vám jak to probíhalo.....
      Ano máme zákony na ho..o
      Když jsem udělala tuto chybu, i jsem mluvila s naším podnikovým právníkem......to je něco.... nejde z toho ven....museli jsme zaplatit, dali by nás "jako firmu- která mou chybou dluží ( měla jsem odesíat- vše na exe...a ještě penále k tomu....))
      Dejte e-mail nebo založte nový- chápu je to citlivé,......popíšu průběh.
      Mějte se Monika

• 21. 5. 2013 21:23

Markéta111 (neregistrovaný) 88.102.15.---

Milá Moniko, moc děkuji, už jsem taky vše zjistila a vyřešila, nakonec jsme se domluvili a paní se mi dokonce omluvila, musíme vše doplatit naštěstí bez postihu, no holt neznalost zákona neomlouvá, ale toto je fakt síla a poučení pro příště.
      I když paní z EX říkala, že kdyby se ti zaměstnanci nezapírali, přebírali poštu a hlavně to hned řešili jsou ochotni jim vyjít vstříc a nesrážet vše, ale po domluvě jen část.
      Jenže s některými lidmi je těžké pořízení, kdyby zaměstnanec zaplatil poplatek 2tisíce nemusel by teď platit 22tisíc a už na něj přišla další exekuce::(((
      Moc děkuji Markéta

• 20. 11. 2014 10:54

Tana.ce (neregistrovaný) 109.81.190.---

Není to blábol. U DPP exekutor nařídí exekuci z jiné peněžité pohledávky a jste povinni to srážet. Paní od soudu měla tedy naprostou pravdu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).