Hlavní navigace

Jaký účet zvolit?

 • (neregistrovaný)

  23. 7. 2012 15:04

  Dobrý den,
  chtěla bych poradit jaký účet vhodně zvolit. Účtuji v programu Money S3. FÚ nám měl vracet nadměrný odpočet, který nám ale nevrátil poněvadž si peníze vzal na staré nezaplacené daně a penále. Koupili jsme firmu i s těmito dluhy, samozřejmě o těchto položkách stará firma neúčtovala, nyní začínám od začátku, jen s tím, že v programu mám navedené počáteční stavy z jejich přehledu který měli na konci roku na účtu 702 - Kúr, kde nejsou vůbec zůstatky dlužných daní a penále zaúčtované. V programu mám tedy na straně MD účtu 343 zůstatek, část tohoto zůstatku bych chtěla přes interní doklad zaúčtovat tak, že FÚ nám částku nevrátí, s tím, že si to strhli (samozřejmě na to nemám žádný doklad, ale pán na Fú mi řekl, že si to mám nějakým způsobem napsat, že to tak bylo :-)), no a teď jaký tedy použít souvztažný účet na stranu MD, když na Dal budu mít 343?
  Velice děkuji za zkušenosti a nápady.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 23. 7. 2012 16:09

   laik (neregistrovaný)

   Re: Jaký účet zvolit?
   Názor:

   To asi pan úředník nemyslel vážně.
   Asi bych zaúčtovala předpis na DPH klasicky - tím se mi vyrovná účet 343- pokud účtujete v PÚ - a úhradu bych účtovala vzájemným zápočtem dluhu s pohledávkou na DPH , tím si snížím dluh - uhradím jak dluh, tak pohledávku. Účtovala bych buď přes 37 nebo dohadné položky. ( samostatný účet)
   Určitě bych písemně požádala Fú o výši dlužných daní a závazků, které firma na FÚ má. (Fú musí mít přesné údaje) Po ovdržení vyjádření bych účtování dořešila.

  • 24. 7. 2012 9:10

   MichaelaH (neregistrovaný)

   Re: Jaký účet zvolit?
   Dobrý den,
   ale ano to myslel vážně, když jsem se snažila vysvětlit, že máme vůči FÚ pohledávku, a oni nám peníze nevrátí,že na to potřebuji nějaký papír,že si ty peníze strhly na staré dluhy,ale oni nemají povinnost toto oznamovat. Oznamují to pouze v případě, když tam máme přeplatek a oni ho na něco použijí! Úředník se ani nedostane k žádnému systému, ze kterého by to vyjel.
   Udělala bych tedy:
   a) předpis 378/343
   b) dlužnou částku vůči Fú ?/379
   c) vyrovnání předpisu a dluhu 379/378
   No a u toho b) jaký účet na MD?
   Děkuji

  • 24. 7. 2012 13:45

   laik (neregistrovaný)

   Re: Jaký účet zvolit?
   Dala bych tam prozatím účet záloh se samostatnou analytikou - 314- protože nevím co to je , a jestli budu budu mít nárok na uplatnění . Pokud by mi do konce roku nepřišlo vyjádření od Fú, přeúčtovala bych na dohadné položky . Pokud jste firmu s dluhy koupily, není ve smlouvě náhodou nějaký odstavec, který řeší tyto vzniklé závazky bývalých vlastníků?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).