Hlavní navigace

Zdanění zaměstnaneckých akcií

  • (neregistrovaný) 193.85.150.---

    6. 8. 2012 9:34

    Dobrý den,

    můžete mi prosím poradit, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním u zaměstnaneckých akcií, které zaměstnancům proplatí nová nástupní firma naší současné zahraniční mateřské společnosti? A jak by to bylo, pokud bychom si akcie sami koupili a prodali přes burzu (prodej by byl do 6měsíců od pořízení).

    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 8. 2012 16:58

      Vladík (neregistrovaný) 77.236.201.---

      Re: zdanění zaměstnaneckých akcií
      Zaměstnanecké akcie= část kmenových akcií, které firma prodává zaměstnancům za zvýhodněnou cenu jsou součástí mzdy při jejich poskytnutí se všemi dopady. Do roku 2001 existovala povinnost tyto akcie od zaměstnance odkoupit, toto už neplatí. Pokud je zaměstnanec prodá, je to příjem ke zdanění dle § 8 , zdaní se srážkovou daní z rozdílu ceny pořízení a ceny prodeje ( osvobozeno po 6 měsících ), pokud příjem plyne ze zahraničí- DP příjem dle § 10 za prodej cenných papírů ( není-li osvobození). Ještě jinak je to při poskytnutí práva opce na koupi akcií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).