Hlavní navigace

Auto zam-ci pro služ. i soukr. účely

  • 78.80.13.---

    8. 8. 2012 9:41

    Prosím napište mi, zda uvažuju správně.

    Zam-tel se rozhodl ponechat k dispozici firemní auto zam-ci i pro soukromé účely. Vím, že podle ZDP §6/6 se za příjem zam-ce považuje 1% vstupní ceny vozidla za každý měsíc, tudíž bych tento nepeněžitý příjem měla zam-ci zohlednit ve mzdě.

    Jelikož v daném případě jde o starší a dosti ojeté vozidlo (r.2004), napadá mě otázka: To se auto přidaňuje donekonečna? Pokud by se každý měsíc přidaňovalo zaměstnanci 1% z ceny, tak za 8 let a 4 měsíce zdaní zam-ec to auto kompletně v plné výši a samozřejmě odvede i pojistné! Pokud by tato situace trvala dále, tak za necelých 17 let odvede zam-ec daň a pojistné z dvojnásobné ceny auta - je to tak?

    Umím si představit protiargumenty: Zam-tel platil nejen pořízení vozu, ale i pojištění za něj, běžné opravy, údržbu, benzín, nové gumy atd. Čím je auto starší, tím má sice nižší prodejní hodnotu, ale jeho údržba stojí víc peněz.

    Dále: Podle km ujetých služebně/soukromě se v příslušném poměru krátí i nárok na odpočet dph za všeho, co s provozem toho auta souvisí (resp. odpočet se sice uplatní celý, ale pak se vystaví doklad o použití, kde se dph za soukromé využití odvede). Obdobně se krátí i daňově uznatelné výdaje z hlediska daně z příjmů (odpisy, výdaje za opravy, údržbu atd.).

    Pokud tedy zam-ec teoreticky využije auto z půlky soukromě a z půlky pro firmu, firmě se krátí polovinou všechny výdaje z hlediska ZDP (i odpisy, pojistné,...) a krátí se i odpočty DPH. A zam-ci to ve mzdě furt přidaňuje a odvádí SP a ZP z toho 1%...

    Je to tak nebo mi něco uteklo? Předem díky za reakce :-)

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 8. 2012 9:49

      Vlad

      Re: Auto zam-ci pro služ. i soukr. účely
      Ano, auto se z původní vstupní ceny přidaňuje do nekonečna.
      (OT: proč mne to jen nepřekvapuje...)

    • 8. 8. 2012 10:22

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: Auto zam-ci pro služ. i soukr. účely
      >>Prosím napište mi, zda uvažuju správně.
      >>
      >>Zam-tel se rozhodl ponechat k dispozici firemní auto
      >>zam-ci i pro soukromé účely. Vím, že podle ZDP §6/6
      >>se
      >>za příjem zam-ce považuje 1% vstupní ceny vozidla za
      >>každý měsíc, tudíž bych tento nepeněžitý příjem měla
      >>zam-ci zohlednit ve mzdě.
      >>
      >>Jelikož v daném případě jde o starší a dosti ojeté
      >>vozidlo (r.2004), napadá mě otázka: To se auto
      >>přidaňuje
      >>donekonečna? Pokud by se každý měsíc přidaňovalo
      >>zaměstnanci 1% z ceny, tak za 8 let a 4 měsíce zdaní
      >>zam-ec
      >>to auto kompletně v plné výši a samozřejmě odvede i
      >>pojistné! Pokud by tato situace trvala dále, tak za
      >>necelých 17 let odvede zam-ec daň a pojistné z
      >>dvojnásobné
      >>ceny auta - je to tak?
      >>
      >>Umím si představit protiargumenty: Zam-tel platil
      >>nejen pořízení vozu, ale i pojištění za něj, běžné
      >>opravy,
      >>údržbu, benzín, nové gumy atd. Čím je auto starší,
      >>tím
      >>má sice nižší prodejní hodnotu, ale jeho údržba stojí
      >>víc peněz.
      >>
      >>Dále: Podle km ujetých služebně/soukromě se v
      >>příslušném poměru krátí i nárok na odpočet dph za
      >>všeho, co s
      >>provozem toho auta souvisí (resp. odpočet se sice
      >>uplatní celý, ale pak se vystaví doklad o použití, kde
      >>se
      >>dph za soukromé využití odvede). Obdobně se krátí i
      >>daňově uznatelné výdaje z hlediska daně z příjmů
      >>(odpisy, výdaje za opravy, údržbu atd.).
      >>
      >>Pokud tedy zam-ec teoreticky využije auto z půlky
      >>soukromě a z půlky pro firmu, firmě se krátí
      >>polovinou
      >>všechny výdaje z hlediska ZDP (i odpisy, pojistné,...)
      >>a
      >>krátí se i odpočty DPH. A zam-ci to ve mzdě furt
      >>přidaňuje a odvádí SP a ZP z toho 1%...

      >Ano, auto se z původní vstupní ceny přidaňuje do
      >nekonečna.
      >(OT: proč mne to jen nepřekvapuje...)

      Jj. Jeden rok se povozí pan ředitel, pak dva roky náměstek, vedoucímu oddělení musí stačit na pět a ten technik, co pak kodrcá 15 let od jednoho autoservisu k druhému, ten přidaňuje taky stejně.

    • 8. 8. 2012 11:29

      Eva M.

      Re: Auto zam-ci pro služ. i soukr. účely
      >Eva M:
      >Zam-tel se rozhodl ponechat k dispozici firemní auto
      >zam-ci i pro soukromé účely. Vím, že podle ZDP §6/6
      >se za příjem zam-ce považuje 1% vstupní ceny vozidla za
      >každý měsíc, tudíž bych tento nepeněžitý příjem měla
      >zam-ci zohlednit ve mzdě.
      >Jelikož v daném případě jde o starší a dosti ojeté
      >vozidlo (r.2004), napadá mě otázka: To se auto
      >přidaňuje donekonečna? Pokud by se každý měsíc přidaňovalo
      >zaměstnanci 1% z ceny, tak za 8 let a 4 měsíce zdaní
      >zam-ec to auto kompletně v plné výši a samozřejmě odvede i
      >pojistné! Pokud by tato situace trvala dále, tak za
      >necelých 17 let odvede zam-ec daň a pojistné z
      >dvojnásobné ceny auta - je to tak?
      >Umím si představit protiargumenty: Zam-tel platil
      >nejen pořízení vozu, ale i pojištění za něj, běžné
      >opravy,
      >údržbu, benzín, nové gumy atd. Čím je auto starší, tím
      >má sice nižší prodejní hodnotu, ale jeho údržba stojí
      >víc peněz.
      >Dále: Podle km ujetých služebně/soukromě se v
      >příslušném poměru krátí i nárok na odpočet dph za
      >všeho, co s provozem toho auta souvisí (resp. odpočet se
      >sice uplatní celý, ale pak se vystaví doklad o použití,
      >kde se dph za soukromé využití odvede). Obdobně se krátí i
      >daňově uznatelné výdaje z hlediska daně z příjmů
      >(odpisy, výdaje za opravy, údržbu atd.).
      >Pokud tedy zam-ec teoreticky využije auto z půlky
      >soukromě a z půlky pro firmu, firmě se krátí
      >polovinou všechny výdaje z hlediska ZDP (i odpisy,
      >pojistné,...) a krátí se i odpočty DPH. A zam-ci to ve mzdě furt
      >přidaňuje a odvádí SP a ZP z toho 1%...

      >>Ano, auto se z původní vstupní ceny přidaňuje do
      >>nekonečna.
      >>(OT: proč mne to jen nepřekvapuje...)
      >
      >Jj. Jeden rok se povozí pan ředitel, pak dva roky
      >náměstek, vedoucímu oddělení musí stačit na pět a ten
      >technik, co pak kodrcá 15 let od jednoho autoservisu k
      >druhému, ten přidaňuje taky stejně.

      Moc děkuju za reakce k přidaňování k platu. S tím krácením odpočtů dph jsem to asi taky napsala správně, že :-/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).