Hlavní navigace

Paušální výdaje

  • (neregistrovaný)

    25. 1. 2012 19:41

    Dobrý den, mám druh živnosti - ohlašovací vázanou a předmět - Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, za rok 201 budu uplatňovat paušální výdaje ale nevím zda 40% nebo 60%. Děkuji za info. Iva

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 26. 1. 2012 13:11

      bez přezdívky

      § 7 zákona o dani z příjmu, vše vyjmenovává. 60 % paušální výdej ze živnosti s vyjímkou příjmů ze živností řemeslných.

    • 29. 1. 2012 11:49

      Tomáš (neregistrovaný)

      Dobrý den.
      Nechtěl jsem zakládat nové téma když se to obdobné řeší.
      Chtěl jsem se zeptat ohledně paušálních výdajů. Vedu malý internetový e-shop na živnostenský list ( vedlejší činnost ) a jsem student. Rozhodl jsem se pro uplatnění paušálních výdajů, ale teď jsem přišel na jeden malý zádrhel.
      Uvedu reálný příklad:  Zákazník u mě zakoupí zboží za 100,-Kč a zvolí si poštovné na dobírku, které činí 85,-Kč celková cena na dokladu je 185,-Kč. Musím psát do pokladní knihy jako příjem celkovou cenu i s poštovným, když z poštovného nemám žádný zisk? Napadlo mě, že pro zákazníka vystavím doklad s cenou zboží i poštovného a pro sebe vystavím doklad pouze s cenou zboží, ale nevím zda je to možné.
      Když si to tak vezmu, platím sociální a zdravotní + daň za zboží v hodnotě 100,-Kč kvůli poštovnému skoro 2x. 

      Předem Vám děkuji za odpověď.

    • 29. 1. 2012 13:06

      bez přezdívky

      Zákazník Vám zaplatí 100 Kč nebo 185 Kč. Paušál se volí proto, že je jednodušší a pokryje veškeré náklady, které OSVČ vynaloží na zajištnění a udržení příjmu. Pokud jsou výdaje vyšší, používají se skutečné výdaje. Vy na poště také zaplatíte za dobírku, tedy poštovné jsou Vašim nákladem. Pokud skutečné náklady převyšují náklady vypočtené paušálem, jděte na skutečné výdaje. Budete pro Vás lepší.

    • 2. 2. 2012 21:42

      Tomáš (neregistrovaný)

      Zákazník mi zaplatí 180,-Kč ale cena zboží je pouze 100,-Kč těch 80,-Kč je pouze poštovné, za které já dostanu zaplaceno, ale tu samou částku zaplatím poště. Takže z těch 80,-Kč nemám žádný výdělek.

    • 6. 2. 2012 21:43

      Hana (neregistrovaný)

      Tomáši, abych Vám odpověděla laicky- jako kolegyně živnostnice:

      Podle mě máte dvě možnosti:

      1) Buď se smíříte s tím, že státu na dani, sociálce a zdravotce odvedete z větší částky, než odpovídá selským rozumem spočítanému "výdělku" (ve vámi uvedeném případě  odvody ze 72,- Kč, což je (180-180x0,6)) a protiváhou Vám bude zjednodušená administrativa, nebo

      2) povedete kromě evidence příjmů i evidenci reálných výdajů (kde odečtete poštovné 80 Kč + částku, kterou jste Vy utratil, když jste zboží kupoval a další přidružené výdaje), odvedete státu méně, ale utopíte se v papírech  a možná v konci konců o to víc zaplatíte daňovému poradci/účetnímu, aby Vám evidenci dal do "pucu". Toť můj vlastní postoj.

      Vystavovat dvojí doklad považuji za nelegální - příjem 180 Kč Vám skutečně vznikl, budete jej  mít evidovaný na výpise z BÚ a doklad tomu musí odpovídat.

      Nemám zkušenosti se zasíláním zboží, ale nejde nějak udělat, aby zákazník zaplatil zvlášť přímo poště těch 80 Kč a zvlášť Vám těch 100? Pak by vám vznikl příjem jen 100 Kč.

      Ještě myslím na to, že tím, že jste student, budete mít různé další úlevy na daních, SVČ máte vedlejší = promítne se v sociálce, zdravotce. Chce to prostě spočítat odhad, jak si budete stát na konci roku, a podle toho se rozhodnout, zda sbírat všechny paragony o Vašich výdajích, nebo jít na paušál. Je to už trošku komplikovanější matematika, ale dá se to. Kdyžtak Vám pomůže šikovná účetní. Jen ze své zkušenosti mám potřebu zopakovat, že zjednodušení administrativy je taky důležité plus. A také naopak, jakmile se rozhodnete pro jednu z variant, můžete podle toho přepočítat marži, kterou si na zboží berete tak, aby se Vám to vyplatilo.

      Snad vám moje odpověď pomohla a prosím moderátorku, aby mě opravila, pokud jsem uvedla něco nesprávně.

      Zdravím, Hana

    • 7. 2. 2012 13:35

      bez přezdívky

      Hanko, vystihla jste to přesně, jak jsem to měla na mysli. Důležité je, aby paušál zahrnul všechny výdaje.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).