Hlavní navigace

Nástup do zaměstnání + zápočtový list

  • (neregistrovaný) 178.248.252.---

    22. 8. 2012 11:13

    Prosím o radu někoho z personálního. Je zapotřebí zakládat ještě do složky zaměstnance zápočtový list z předchozího zaměstnání? Nebo stačí čestné prohlášení, že nemá žádné jiné sodně vymahatelné pohledávky?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 22. 8. 2012 11:19

      jasná (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      Zaměstnanec je povinen při nástupu předložit zápočtový list z posledního zaměstnání a vy si ho založíte do osobní složky zaměstnance.

    • 22. 8. 2012 11:33

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      Je povinnost vydat potvrzení o zaměstnání s údaji dle § 313 Zákoníku práce (v tomto potvrzení jsou i jiné údaje než srážky), ale nikde nemůžu najít povinnost konkrétně toto potvrzení vyžadovat při nástupu ani povinnost zaměstnance konkrétně toto potvrzení (čili tzv. zápočťák) předkládat.
      Pouze OSŘ stanoví v § 294 tuto povinnost: ten, kdo přijímá zaměstnance do práce, je povinen vyžádat si od něho potvrzení vystavené tím, u koho naposledy pracoval, o tom, zda byl nařízen výkon rozhodnutí srážkami z jeho mzdy, kterým soudem a v čí prospěch.

    • 22. 8. 2012 11:50

      ? (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      A co když nastupuje někdo, kdo do této doby nepracoval, ač není absolvent a nebyl ani v evidenci ÚP? Již více jak 20 let není povinnost pracovat. Co předložím pak zam-teli, když mám mít povinnost?

    • 22. 8. 2012 11:52

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      když není potvrzení o zaměstnání, tak by měl zaměstnavatel od vás požadovat alespoň čestné prohlášení, že nemáte žádné exekuce

    • 22. 8. 2012 12:03

      ? (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      a jak pokračovat v případě, že zam-nec napíše čestné prohlášení, že nemá žádné srážky (vědomě nebo nevědomě), protože např. neobdržel potvrzení o zam. od bývalého zam-tele, nechce z nějakého důvodu prozradit, kde dělal dřív nebo právě nechce předložit, aby nemohl nový zam-tel strhávat a pak nový zam-tel obdrží od soudu oznámení o exekucích? Zam-nec přece nemá povinnost bývalému zam-teli říkat, kam nastupuje.
      Slyšeli jsme už o takových zam-cích, kteří pracovují do té doby než jsou vypátráni, kde pracují a než je "dluhu doženou". Pak se zam-telem rozloučí a jsou o "dům dále" jen proto, aby jim nemohlo být strháváno?

    • 22. 8. 2012 13:25

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      Já nerozumím Vašemu dotazu ani větným spojením. Když zaměstnanec napíše prohlášení, že žádné exekuce ze mzdy nemá, tak za to odpovídá on. No a až nový zaměstnavatel pak dostane od soudu exekuci, začne mu ji srážet. To prohlášení od toho zaměstnance chce mzdová (zaměstnavatel) proto, aby byla krytá pro případ, že se ozve exekutor, že už tomu zaměstnanci měla dávno něco srážet. Pak mzdová (zaměstnavatel) může říci "zaměstnanec prohlásil, že potvrzení o zaměstnání neobdržel a že nemá žádné exekuce ze mzdy, proto nejsem za vzniklou situaci odpovědná". A exekutor pak nemůže nic na zaměstnavateli vymáhat. A proč by měl zaměstnanec bývalému zaměstnavateli říkat, kam nastupuje. Nechápu, jak to myslíte. Proč by mu to měl říkat, bývalý zaměstnavatel přece nemá nic společného s novým, bývalý jen předá zaměstnanci zápočťák a ten ho má dát tomu novému.

    • 22. 8. 2012 12:12

      gabka3 (neregistrovaný) 178.248.252.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      Také samozřejmě může nastoupit zaměstnanec, který před tím byl OSVČ a také nebude mít žádný ZL....

    • 22. 8. 2012 12:17

      jasná (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      Samozřejmě, pokud nemá zípočtový list tak musíte požadovat čestné prohlášení, že nemá žádné nařízené srážky ze mzdy za základě soudního rozhodnutí.

    • 22. 8. 2012 12:44

      ? (neregistrovaný) 178.255.168.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      A když se mě zam-nec zeptá, na základě jaké § a zákona po něm vyžadujeme nějaké čestné prohlášení?
      Před časem jsme řešili také čestné prohlášení, které nebylo ničím podloženo, ověřovali si na FÚ a bylo nám řečeno, že pokud to není v zákoně, tak nemáme právo cokoliv vyžadovat!! Jednalo se o to, že zam-kyně si uplatňovala odpočet na zletilé studující dítě slevu a neměla čitelný rozsudek o svěření péče o dítě (rozvod byl v 80. letech na průklepáku psané ještě psacím strojem) o svěření nezletilého dítěte. Bylo nám řečeno, že nám musí stačit, že dítě matce dalo potvrzení o studiu VŠ, matka uplatnila a kdyby se zjistilo, že si uplatňuje i otec, tak je to věc zam-ců - rodičů. Mezi tím proběhla i kontrola ze dvou FÚ z jiných konců republiky a bylo vše OK a nikdo nepožadoval původní rozsudek :-)

    • 22. 8. 2012 12:57

      Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      Ale tohleto vám přece podepisuje v Prohlášení ! Teda chápu, že zam-nec leckdy neví, cože to vlastně podepisuje, ale vy byste to snad vědět měla.

    • 22. 8. 2012 13:16

      Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      tak nemáme právo
      >cokoliv vyžadovat!! Jednalo se o to, že zam-kyně si
      >uplatňovala odpočet na zletilé studující dítě slevu a
      >neměla čitelný rozsudek o svěření péče o dítě (rozvod byl v
      >80. letech na průklepáku psané ještě psacím strojem) o
      >svěření nezletilého dítěte. Bylo nám řečeno, že nám
      >musí stačit, že dítě matce dalo potvrzení o studiu VŠ,
      >matka uplatnila a kdyby se zjistilo, že si uplatňuje i
      >otec, tak je to věc zam-ců - rodičů. Mezi tím proběhla
      >i kontrola ze dvou FÚ z jiných konců republiky a bylo
      >vše OK a nikdo nepožadoval původní rozsudek :-)

      Pokud zaměstnavatele měl, pak jsem již psala - vyžádat potvrzení tak jak přikazuje § 294 Občanského soudního řádu. Pokud zaměstnanec tvrdí, že zaměstnavatele dosud neměl, pak přece musím mít toto jeho tvrzení nějak doložené (musím dokázat, že jsem si nemohla vyžádat potvrzení podle § 294 OSŘ), takže chci jeho čestné prohlášení. A i když byl zaměstnaný, ale zápočťák z něj nemůžu dostat, tak se kryju aspoň tím čestným prohlášením, že nemá žádné exekuce ze mzdy (opakuji - ze mzdy. Jestli má exekuci na majetek mě nezajímá). A kdyby se ten člověk šprajcoval a odmítal přinést jak potvrzení, tak napsat prohlášení, tak takového člověka by neměl potenciální zaměstnavatel ani vzít a pokud už ho vzal, tak propustit ve zkušební době. A kdyby zaměstnavatel nechtěl, pak bych se kryla aspoň tím, že bych vzala svědky, aby dosvědčili, co zaměstnanec řekne a udělala o tom zápis s podpisy svědků (abych byla já, jako účetní, krytá).
      Co se týká toho nedoložení rozsudku, tak to by mohlo být v případě zletilého dítěte možné. U zletilých dětí ani rozsudek není a kdyby byl z dřívějška, tak stejně je rozhodující faktický stav, s kým skutečně dítě žije. A není to tak, že by nebylo k dispozici vůbec žádné čestné prohlášení - ona totiž ta matka, když ho uvedla ve svém daňovém prohlášení, tak tam na tom prohlášení vlastně podepisuje, že to dítě neuplatňuje jiná osoba (viz oddíl II, písm.b).

    • 22. 8. 2012 13:27

      all (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: nástup do zaměstnání + zápočtový lis
      U nás takový zaměstnanec rychle skončí ve zkušební době. Něco podobného se tu řešilo, myslím, minulý týden.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).