Hlavní navigace

Hranice pozemku

 • (neregistrovaný)

  25. 8. 2012 15:21

  Dobrý den,
  naši předci prodali část pozemku se stavbou. Problém je v tom, že tento pozemek je uprostřed naší parcely a to bez přístupové cesty k nemovitosti na uvedené prodané parcele. Tolerovali jsme, že nový majitel užívá jako přístupovou cestu náš pozemek. Nyní ale (předpokládáme, že načerno) protáhl střechu své nemovitosti tak, že zasahuje cca 2 metry z čelní strany stavby nad náš pozemek a přistavěl balkon a betonový násep (opět na našem pozemku). Za domem navíc udělal další přístavek s místností a toto vše ještě protáhl dál v podobě pergoly o rozloze cca 4 x 10 m. Když to shrnu, zabral tak skoro polovinu naší parcely nejrůznějšími černými stavbami. Nyní chceme pozemek prodat a požadujeme, aby tyto černé stavby odstranil. Bohužel on takto učinit nechce a právník nám radí, že máme podat žalobu k soudu. Já se obávám, že by se vše dlouho protahovalo a zhatilo tak naše plány na rychlý prodej pozemku. Může mi někdo poradit, jak postupovat? Jak se domoci odstranění černých staveb na našich pozemcích?
  Děkuji za radu.
  Marie Kučerová

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 8. 2012 18:24

   E (neregistrovaný)

   Re: Hranice pozemku
   Začít budete muset na stavebním úřadě, zde jde o černé stavby. A taky záleží jak se přesně určeno břemeno k přístupové cestě k nemovitosti souseda.

  • 27. 8. 2012 19:08

   Zeměměřič K. (neregistrovaný)

   Re: Hranice pozemku
   Dobrý den,
   předpokládám, že jste si jistí tím, kde jsou hranice sousedova a vašeho pozemku. V opačném případě angažujte geodeta (zeměměřiče), který vám tyto hranice vytyčí v terénu. Věcné břemeno by mělo být zakotveno v oné kupní smlouvě, kterou se prodával ten pozemek se stavbou. Správně (z dnešního pohledu, ale dříve tomu tak nebylo) by toto věcné břemeno mělo být i zapsáno v katastru u Vaší parcely (část "omezení vlastnického práva"). Pokud není nikde, mohl by ho soused na Vás vysoudit (za náhradu). Co se týká černých staveb, začněte určitě na příslušném stavebním úřadě. Krom pokuty (a ne malé) hrozí sousedovi odstranění staveb na vlastní náklady. Trvejte na tom, aby konal stavební úřad, protože soud je vždy ta nejdelší a nejdražší cesta a bez jistého výsledku :-) Jistou možností je, že si pozemky pod černými stavbami od Vás soused odkoupí (a pro případnou dodatečnou legalizaci to jinak ani nepůjde). Každopádně určitě začněte na SÚ s tím, že soused na vašem pozemku bez územního rozhodnutí/souhlasu a bez ohlášení/stavebního povolení a především bez vašeho souhlasu, postavil stavby. Na SÚ už vám řeknou, co se bude dít dál.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).