Hlavní navigace

Paušalizace cestovních náhrad

  • (neregistrovaný) 213.194.205.---

    14. 9. 2012 17:58

    Prosím o radu zkušenější účetní. Zaměstnavatel chce zaměstnanci, ketrý často cestuje vyplácet paušál na cestovní náhrady. Může tento paušál zahrnovat i stravné nebo stravné musí být vypočítáno na základě dnů skutečně strávených na pracovní cestě a paušalizují se jen ostatní náhrady?
    Děkuji za radu

    • 15. 9. 2012 13:38

      Vladimír 2

      Re: Paušalizace cestovních náhrad
      *******************************************
      ZDP "hovoří" takto:
      (7) Za příjmy ze závislé činnosti se nepovažují a předmětem daně, kromě příjmů, které nejsou předmětem daně podle § 3 odst. 4, dále nejsou

      a) náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem závislé činnosti do výše stanovené nebo umožněné zvláštním právním předpisem 5) pro zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 zákoníku práce, ......
      b) hodnota osobních ochranných pracovních prostředků, pracovních oděvů a obuvi, mycích, čisticích a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů poskytovaných v rozsahu stanoveném zvláštním předpisem, ...........

      c) částky přijaté zaměstnancem zálohově od zaměstnavatele, aby je jeho jménem vydal, nebo částky, kterými zaměstnavatel hradí zaměstnanci prokázané výdaje, které za zaměstnavatele vynaložil ze svého tak, jako by je vynaložil přímo zaměstnavatel,

      d) náhrady za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce poskytované zaměstnanci podle zákoníku práce.

      (8) Hradí-li zaměstnavatel zaměstnanci výdaje (náhrady) podle odstavce 7 písm. b) až d) paušální částkou, považují se tyto výdaje za prokázané do výše paušálu stanoveného zvláštními předpisy nebo paušálu uvedeného v kolektivní smlouvě, ve vnitřním předpise zaměstnavatele, v pracovní nebo jiné smlouvě za předpokladu, že výše paušálu byla zaměstnavatelem prokazatelně stanovena na základě kalkulace skutečných výdajů.

      takže zřejmě paušální náhrady za cestovné a stravné
      není možno pouřít (můj názor), zatím jsem se s tím nesetkal a zákonnou možnost nenašel.

    • 18. 9. 2012 16:34

      Karel 2 (neregistrovaný) 85.135.19.---

      Re: Paušalizace cestovních náhrad
      Paušalizace cestovních náhrad je upravena v § 182 zákoníku práce. Není přitom omezeno, které druhy cestovních náhrad lze či nelze poskytovat formou paušálu. Takže lze použít jen pro vybrané druhy cestovních náhrad (třeba jen jízdní výdaje) nebo pro všechny druhy náhrad (tedy i včetně stravného). Jen je nutno při stanovení výše paušálu postupovat zcela tak, jak je uvedeno v uvedeném ustanovení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).