Hlavní navigace

nárok na dovolenou

• (neregistrovaný) 88.103.193.---

18. 9. 2012 18:02

Zaměstnavatel mi zkrátil nárok na dovolenou na 5 dnů a já tomu nerozumím. Jsem zaměstnaná na poloviční úvazek /ČID/ a letos jsem byla přesně 5 měsíců nemocná. Je to dobře

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

• 18. 9. 2012 19:26

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

Re: nárok na dovolenou
      Záleží na tom, od kdy do kdy jste letos přesně byla nemocná a zda jste neměla i ošetřovačku a neplacené volno. Taky záleží na tom, jaké je Vaše rozvržení pracovní doby, zda 5 dnů v týdnu nebo méně a taky na tom, jestli budete zaměstnaná až do konce roku nebo budete končit (a předpokládám, že zaměstnaná jste byla od začátku roku nebo od dřívějška). A taky na tom, jaký je nárok ve firmě - 4 nebo 5 týdnů?

• 18. 9. 2012 20:02

Pavla15 (neregistrovaný) 88.103.193.---

U firmy pracuji už tři roky, na krátký a dlouhý týden /prodavačka/ a do práce jsem se vrátila po nemoci a nebudu končit. ve firmě jsou 4 týdny dovolené

• 19. 9. 2012 8:10

Kara (neregistrovaný) 95.82.152.---

Pro výpočet nároku dovolené je potřeba přesné informace, jak o kterých jsem psala. A jestliže máte nepravidelné rozvržení pracovní doby, pak je nutné zjistit, kolik směn máte naplánovaných k odpracování po nemoci do konce roku a kolik směn bylo odpracovaných letos před nemocí.
      Obecně: Zaměstnavatel vezme počet všech plánovaných směn v celém kalendářním roce (jen plánované, ne přesčasové). Toto číslo vynásobí počtem týdnů dovolené (4 nebo 5) a podělí 52,14 (průměr počet týdnů v roce). Vyjde počet dní dovolené na celý rok. A pokud zaměstnanec v celém roce odpracuje aspoň 60 směn, pak je další výpočet takový, že se sečtou všechny pracovní směny v celém roce, které byly zameškané pro nemoc, ošetřovačku, neplacené volno nebo rodičovskou dovolenou. K nim se přičtou svátky v zaměstnancův pracovní den, které zaměstnanec promarodil. Za prvních 100 takto spočítaných dnů se celoroční nárok pokrátí o 1/12, za každých dalších 21 o další dvanáctiny.
      Stává se, že se nárok na dovolenou v průběhu roku mění, protože do konce roku může zaměstnanec ještě něco promarodit apod., takže se nárok přepočítává. Nejlepší bude, když půjdete za účetní, ta Vám vysvětlí, jak konkrétně u Vás k tomu číslu došla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).