Hlavní navigace

co s tím ??? - prosím mzdové

• (neregistrovaný) 82.144.159.---

24. 9. 2012 15:10

Zaměstnanec si donesl tiskopis ŽÁDOSTI O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK a PŘÍLOHU K ŽÁDOSTI. Je to náš jediný zaměstnanec ( narodilo se druhé dítě) a ještě ke všemu má prac. smlouvu na dobu určitou, tj. od června do prosince 2012. Takže vůbec nevím co s tím.
    1. na POTVRZENÍ mám vyplnit denní vyměřovací základ, ale z jakého období, z těch 3 měsíců co je u nás?
    2. PŘÍLOHA K ŽÁDOSTI neobsahuje žádné vysvětlivky, takže zase nevím, zda mám jako rozhodné období uvést rok 2012. Ve sloupci KALENDÁŘNÍ MĚSÍC /ROK ? ZAPOČITATELNÝ PŘÍJEM - mám uvést čistou mzdu?

• 24. 9. 2012 15:23

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: co s tím ??? - prosím mzdové
      U žádosti o rodičovský příspěvek dobu a výši PPM vyplní OSSZ, která PPM vyplácela.

• 24. 9. 2012 15:38

Evva (neregistrovaný) 194.228.216.---

Tak s tím jsem se setkala minulý týden. Zaměstnanec přinesl tento papír s tím, že to má kvůli rodičovskému příspěvku- viz níže.
      Ani slovo o tom, za jaké období to chtějí,takže jsem to samozřejmě udělala špatně. Má tam být 12 měsíců,které předcházely narození dítěte. Už se zpět nevrátil,tak to asi už má dobře.
      Vyplňuje se vyměřovací základ pro SZ.Podrobnosti jsou z MPSV.

Právní úprava od 1. 1. 2012
      •Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.
      •Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. V případě, že denní vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší.
      •Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na denní vyměřovací základ: pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše 7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně.

• 24. 9. 2012 19:45

inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

Je to totéž, jako by si požádal o PPM, jenže ji nebude čerpat a je to jen pro účel stanovení výše RP. Matka dítěte zřejmě nesplnila nárok na PPM, takže si nemůže zvolit délku čerpání RP. Dřív se to dělalo tak, že otec si na sobotu a neděli požádal o PPM a pak se vycházelo z jeho vym.základu. Aby se zamezilo takovýmto administrativním tanečkům, vymyslely se jiné - fiktivně se spočítá JAKOBY PPM a z tohoto průměru se matce spočte nárok na RP. Otec může i dnes začít pobírat PPM, ale nejmíň na 7 kal.dní za sebou, takže to mu už přes víkend nevyjde.

• 24. 9. 2012 19:50

inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

Na Příloze k žádosti vyplníte jako rozhodné období dobu od nástupu do 31.8. V chlívcích "započit.příjem" uvedete hrubou mzdu, pokud je stejná jako vyměřovací základ pro soc.poj. (v zásadě by měla být). Přílohu i se žádostí o RP dejte do ruky zaměstnanci a pošlete ho na OSSZ, tam mu denní VZ spočítají a potvrdí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).