Hlavní navigace

PPM z OSVČ + zam.

• (neregistrovaný) 195.39.65.---

27. 9. 2012 8:06

prosím již 2 roky jsem OSVČ, platím si nemocenské 200 Kč/měsíc. Jestli jsem to pochopila správně pojištěných dní 270 mám, 180 v posledním roce také jelikož stále jsem a budu OSVČ. Počítala jsem to v kalkulačce a vychází mi PPM dávka cca 6 030 Kč/měsíc, je to možné? Chci se zeptat musím být OSVČ v den nástupu na PPM? Něco se na internetu píše o 3 měsících? A když bych se nechala zaměstnat tak 4 měsíce před nástupem na PPM mám nabídku na DPP nad 10 000 Kč na právní služby, počítalo by se mi PPM i z tohoto zaměstnání i když v něm nebudu 270 dní? Pojištěnou dobu jsem splnila nebo ji musím splnit i jako zaměstnanec i jako OSVČ u káždého zvlášť 270 dní?

• 27. 9. 2012 12:58

JiřinaH. (neregistrovaný) 85.119.90.---

Re: PPM z OSVČ + zam.
      Pokusím se stručně k vašim více otázkám :
      - platíte-li nemocenskou OSVČ tak, jak píšete,odpovídá to DVZ 285,90 na den, tedy 200,13 x 30=6004,- nebo x 31=6204,- PPM
      za měsíc, takže ano, je to možné.
      - nemusíte, můžete uplatnit i v OL /do 180 kd po ukončení činnosti). Nesmí Vám však vzniknout mezitím pojištěné zaměstnání.
      - necháte-li se zaměstnat na pojištěnou činnost po skončení OSVČ, tak OL z nem.pojištění OSVČ padá .
      - budete-li si platit nemoc.pojištění OSVČ ( samozřejmě i zálohy na SP) a splníte podmínku pojištění v zaměstnání, můžete pobírat PPM z obou čiností. Za 4 měsíce tuto podmínku 270 poj.Kal.dnů
      ale nesplníte.
      - můžete však pobírat PPM z nového zaměstnání i po 4 měsících s tím, že chybějící dny pojištění se započítají z jiného ( ne však souběžně plynoucího) pojištění, tedy z pojištění ukončeného OSVČ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).