Hlavní navigace

hrubé porušení prac. kázně

  • (neregistrovaný) 194.228.151.---

    3. 10. 2012 6:45

    Pracovník bez dovolení a vědomí zaměstnavatele používal služební auto k soukromým účelům. Zaměstnavatel toto zjistil a má důkazy. Je možné s ním na základě tohoto zjištění zrušit prac. poměr pro hrubé porušení prac. kázně? Vím, že se neptám zrovna inteligentně, ale zatím jsme nic podobného neřešili. Prosím o radu, jak postupovat.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 3. 10. 2012 11:07

      pája

      Re: hrubé porušení prac. kázně
      jak chcete řešit porušení pracovní kázně, když ZP nic takového nezná?
      podkladem pro řešení by měl být Pr.řád nebo poučení zaměstnance o zákazu tohoto, s upozorněním na možné sankce při porušení, podle mne na ok. zrušení PP je to málo, snad výpověď dle § 52 g) pro závažné porušení povinností..atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).