Hlavní navigace

Hrubé porušení??

  • (neregistrovaný) 88.100.249.---

    3. 10. 2012 8:21

    Dobrý den,
    firma podniká v autodopravě a každý měsíc stahuje řidičům jejich karty. Jeden náš zaměstnanec má každý měsíc přestupky na kartě a docela velké, jede třeba o půl hodiny dýl než může. Přitom ho ve firmě nikdo nenutí, aby jel přes "aetr". Ostatní zaměstnanci jsou v pohodě. Šéf mi řekl, že chce, abych mu napsala nějaky upozornění nebo nevím jak to nazvat, že trvale porušuje normu č.561/2006 a ať tam i uvedu, že není třeba aby to porušoval, protože když ho prý chytí policie s odborem dopravy, tak s tím bude mít opletačky i firma a majitel chce být tímto chráněn. K porušeným normám, které má na kartě sice píšu, že byl řidič poučený o přestupcích,ale řidič si z toho nic nedělá.Chci se zeptat, zda-li lze toto brát jako hrubé porušení pracovní kázně?A zda je možné mu do tohoto upozornění, co mám napsat, uvést i že, pokud se to nezlepší, bude se to brát jako důvod, pro výpověď za závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. A ještě bych tam uvedla, že pokud se to nezlepší, dostane zaměstnanec nejdříve upozornění na možnost výpovědi pro soustavné závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci dle ustanovení § 52 písm. g) zákona č. 262/2006 Sb., Zákoník práce.
    A nebo to mám napsat ihned jako 1.upozornění na možnost výpovědi ................?
    Děkuji za rady

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).