Hlavní navigace

Paušál dle §24,ods.2,p.zt ZDP+ sil.daň

  • (neregistrovaný) 109.164.85.---

    7. 10. 2012 20:48

    Dobrý den, potřebovala bych poradit v následující věci.Podnikám jako OSVČ.Do konce září jsem zaměstnávala bratra,který vlastní své auto a byly mu vypláceny cestovní náhrady za služební cesty.Zálohu na silniční daň jsme platili ve výši 25Kč za každy den použití osobního automobilu. Bratr si však našel jinou práci, tudíž od 1.10. již není zaměstnancem. Jelikož v rámci podnikání musím vykonávat pracovní cesty ke stávajícím klientům, chtěla bych využívat nadále jeho automobil a uplatňovat paušál ve výši Kč 5000,- (nebo jen 4.000,- - je možné, že bratr někdy auto využije pro své soukromé cesty). Mohu toto auto nadále využívat? A jak se bude řešit silniční daň a její zálohy, když jsme doposud uplatnovali denni sazbu, kterou můžeme využíje jen v případě zaměstnance (Zákon o silniční dani §6,odst.4), v zákoně je psáno, že §15,odst.2, "Při výpočtu daně v daňovém přiznání může poplatník uvedený v § 4 odst. 2 písm. a) změnit postup zvolený při placení záloh, přitom u téhož osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla nelze kombinovat sazbu daně podle § 6 odst. 1 a podle § 6 odst. 4.", tzn. že nemohu používat bratrovo auto pro podnikání, jelikož jsem doposud uplatňovala denni sazbu a nemohu prejít na výpočet pomocí roční sazby daně? Pokud je to tak jak si myslím, je možná varianta půjčení si automobilu od svých známych, uplatnovat pausál a platit silnicní auto na toto půjčené auto? Děkuji moc za odpovědi, snad můj dotaz není moc zmatený.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).