Hlavní navigace

DPP a nemocenské

  • 89.103.133.---

    8. 10. 2012 21:06

    Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám kamarádku, která je vedena na ÚP (už ji nic neplatí), sem tam má brigád,u ale to si moc nevydělá. Zvažuje, že by si pořídila dítě, ale bojí se nebude mít žádné peníze. Ráda by si i něco připlatila. Je to možné, že by si platila sama nemocenské, aby potom něco brala? Nebo je nějaké jiné řešení? Děkuji moc Mirka

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 8. 10. 2012 21:52

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: DPP a nemocenské
      bohužel, dobrovolné placení nemocenského pojištění možné není,

    • 8. 10. 2012 22:02

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: DPP a nemocenské
      Za jakých podmínek může čerpat peněžitou pomoc v mateřství otec dítěte?

      Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (dále jen PPM) má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě (§ 32 odst. 1 písm. e) ZNP). Musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. Muž může ženu vystřídat nejdříve od začátku 7. týdne po porodu dítěte, tedy po šestinedělí. PPM se muži poskytuje nejdéle v délce 22 týdnů, s tím, že se mu do těchto 22 týdnů započítává doba, kdy pobírala PPM matka kromě prvních 6 týdnů po porodu. Dohoda však musí být uzavřena na dobu alespoň 7 po sobě následujících dní.V písemné dohodě o péči otce o dítě musí být uvedený den, od kterého bude otec o dítě pečovat, den porodu a podpis matky, který je třeba úředně ověřit nebo může být ověřen orgánem nemocenského pojištění (tj. okresní správou sociálního zabezpečení). Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte, a do období přede dnem ověření podpisu. Společně s dohodou je třeba předložit k uplatnění nároku na dávku ještě tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na každé okresní správě sociálního zabezpečení nebo

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).