Hlavní navigace

odstupné

  • (neregistrovaný) 90.183.132.---

    10. 10. 2012 15:21

    Pročítám, co se dá samozřejmě i ZP, ale trochu se v tom ztrácím. Prosím zkušenější o radu.
    - zaměstnanci dostali výpověď podle §52c), a náleží jim 3 měsíční odstupné. To se vyplatí v poslední výplatě - to je mi jasné. Ale co když někdo z těchto lidí půjde na nemocenskou? Co jsem se dočetla, tak výpovědní doba se prodlužuje o ochranou dobu, pokud za-mec sám nedožádá o ukončení. Když požádá o ukončení, a pokračuje v PN kdy se mu proplatí odstupné? - na to jsem nepřišla.
    - a druhá věc - jak je to v případě, že za-mec podpsal dohodu §52c) a "jde" marodit. Tam se výpovědní doba neprodlužuje, a kdy se vyplatí odstupné?
    Díky moc za radu.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

    • 10. 10. 2012 15:35

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: odstupné
      odstupné se vyplácí v poslední výplatě, tak že když zaměstnanec prohlásí, že na prodloužení výpovědní doby netrvá, tak PP skončí posledním dnem jako by nemocen nebyl a v poslední výplatě také vyplatíte odstupné, když se jedná o dohodu o skončení, tak tam není výpovědní doba a PP končí sjednaným dnem bez ohledu na nemoc a zase je mu v poslední výplatě vyplaceno odstupné

    • 10. 10. 2012 15:42

      Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

      Re: odstupné
      Ale to je přece jednoduché: odstupné se vždy vyplatí v posledním měsíci zaměstnání, takže až končí pracovní poměr.
      Je to takto: Když dostane výpověď pro nadbytečnost a ve výpovědní době začne marodit a marodí i přes datum, kterým měl původně pracovní poměr končit, tak se výpovědní doba prodlužuje o promaroděné, pokud neprohlásí, že na prodloužení netrvá. Takže když měl původní pracovní poměr končit 30.9. a on začne marodit 20.9. a nemoc přejde do října a on nejpozději 30.9. neprohlásil, že na prodloužení netrvá, tak pracovní poměr nekončí. A skončí nemoc, tak ještě odpracuje zbytek výpovědní doby a pak teprve poměr skončí. A v tomto měsíci teprve dostane zúčtované odstupné. Takže výše odstupného se může lišit, protože ukončení poměru původního mělo být ve 3. čtvrtletí, ale bylo až ve 4. čtvrtletí (nebo ještě později) a průměry pro jeho výpočet jsou jiné.
      Jestli je podepsaná dohoda pro nadbytečnost, poměr končí dohodnutým dnem, ať už marodí nebo ne. A jak píšu na začátku - odstupné se vyplatí v posledním měsíci zaměstnání.

    • 11. 10. 2012 6:06

      Monika65 (neregistrovaný) 90.183.132.---

      Re: odstupné
      Moc děkuji - už mám jasno :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).