Hlavní navigace

Průměr pro náhrady - už se asi zblázním

  • (neregistrovaný)

    10. 10. 2012 20:51

    Dobrý večer, moje mzdová mne zase dojala. Průměry na dovolenou počítá hrubá mzda (bez náhrad) děleno odprac. dny. Ale když jsem si procházela výplatní pásky, zjistilla jsem, že v 8/12 jsem měla 0,5 dne dovolenou, ale na pásce v odpracovaných dnech plný počet 23 dní namísto podle mého logických 22,5 dne. To samé je, když mám propustku k lékaři třeba 2 hodiny, tak to bere jako celý odpracovaný den. Tím,že počítá průměr jako denní, mi tento průměr snižuje. Ve výsledku je to tak, že z hrubé mzdy odečte náhrady, ale dobu náhrad nechá spolu s odprac.hodinami. Tohle jsem ještě nikde nezažila. Vždy to bylo HM/hodiny ne dny. Myslím, že v ZP v § 356 je, že se průměr počítá jako hodinový a z něj se poté ostatní odvozuje. Nevím, jak jí to mám už vysvětlit. Nebo se snad mýlím já???

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 10. 10. 2012 21:20

      VH

      Re: průměr pro náhrady - už se asi zbláz
      Nemýlíte. Průměrný výdělek se zjišťuje jako hodinový a ve stanovených případech jako měsíční, do konce roku 2006 se zjišťoval i jako denní (směnový). Pokud se v čitateli odečítá náhrada mzdy, musí se ve jmenovateli odečíst hodiny, za které náleží (výpočet prům. výdělku je zlomek). V praxi se návštěva lékaře mnohdy neplatí náhradou, ale mzdou, jako kdyby zaměstnanec pracoval, ale to si mzdoví jen zjednodušují. jak vysvětli - jen odkázat na právní úpravu, výpočet průměrného výdělku by neměl zaměstnance zvýhodňovat ani znevýhodňovat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).